استعدادیابی



چرا استعداد یابی؟ !!!!!!!

به منظور کمک به مدیریت منابع انسانی و سازمانها ، ایجاد ( آزمایشگاه نیروی انسانی ) مبتنی بر فناوری اطلاعات ضروری میباشد تا به کمک آن مدیران و متولیان سازمانها قادر باشند با روشهای علمی ، دقیق ،سریع و کم هزینه بواسطه شناخت نیروی انسانی مدیریت مناسب را در استخدام ،جایگذاری ، آموزش و هدایت منابع انسانی اعمال نمایند

سامانه جامع سنجش و توانمند سازی نیروی:

در گام اول شناخت دقیق سیستم و ارایه طرحی مناسب در جهت اصلاح و بهبود فرایندها ، اولویت بالاتری نسبت به تجهیز مرکز به امکانات سخت افزاری خواهد داشت. (درخواست خدمات)

سامانه جامع سنجش و توانمند سازی نیروی:

مشغله کارکنان در حوضه کار و زندگی مانع برنامه ریزی بلند مدت بوده و در صورت انجام این کار , نظارت بر کمیت و کفیت خروجی های مورد انتظار نیز مقوله های قابل اعتنایی میباشند که در صورت امکان و انجام نیز هزینه های زمانی ، انسانی و مالی بالایی را در بر خواهد داشت . (درخواست خدمات)

سامانه جامع سنجش و توانمند سازی نیروی:

مفاهیم سنتی زمان ، مکان و ساختارهای سازمانی رقابت ، تغییر کرده و هر لحظه در حال تغییر است و مهمترین پدیده حاضر ظهور وگسترش فناوری و تاثیر آن برتمامی جوانب زندگی است. (درخواست خدمات)




در مورد الگوهای رفتاری بیشتر بدانید

همین الان خودت را بشناس

  درباره DISC

  بقراط بزرگترین حکیم یونانی، رفتار انسانها را در ۴۰۰ سال پیش از میلاد مورد بررسی قرار داد. او متوجه شد که ما انسانها در رفتارهای خود تشابهات و تفاوتهایی را نشان می دهیم. وی رفتار افراد را به چهار دسته صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی تقسیم کرده بود. بر اساس مشاهدات وی ما انسانها یکسان هستیم، با این وجود هر یک منحصر به فرد می باشیم. دانشمندان دیگری نیز همانند جالینوس رفتارهای انسان را به مدلهای مختلفی تقسیم کرده بودند که امروزه نیز در علم پزشکی به آنها اشاره می شود. با ادامه یافتن این نظریات، اثبات شده است که رفتارهای قابل مشاهده می توانند در گروه هایی طبقه بندی شوند. این عمل باعث به وجود آمدن پدیده ای شده است که اکنون به نام “زبان رفتاری” شناخته می شود.

  دیسك (DISC) مخفف چهار كلمه زیر است:

  • Dominance(تسلط)
  • Influence(تاثیرگذاری)
  • Steadiness(ثبات)
  • Conscientiousness(‫وظیفه شناسی)

  مدل رفتاری دیسک (DISC) که به عنوان “مدل رفتاری برتر” شناخته می شود، یکی از معتبرترین ابزارهای رفتار شناسی در جهان است. DISC استاندارد یا زبان مشترکی است برای شناخت و بازگشایی رموز رفتاری افراد و پیش بینی رفتارهایی که به طور معمول از آنان مشاهده می شود. اطلاعات کسب شده بر اساس مدل DISC کمک می کند تا با دانستن این که افراد چه تمایلات فکری دارند و زبان بدن آنها چگونه است، بتوان مدل رفتاری ایشان را حدس زد و بهتر با آنان رابطه برقرار کرد.

  این مدل اولین بار در سال 1928 میلادی توسط دکتر ویلیام مولتون مارستون(William Moulton Marston) بر اساس مطالعات روانشناسی کارل گوستاو یونگ(Carl Gustav Jung) معرفی شد. مارستون اعتقاد داشت که چهار بُعد رفتاری وجود دارد که می توان افراد را بر اساس آن طبقه بندی نمود. هر چهار بُعد رفتاری با شدت و ضعفی متفاوت در همه افراد مشاهده می شوند، اما هر فرد یک بُعد یا چند بُعد غالب رفتاری دارد که معمولا طبق آن نسبت به محیط پیرامون خود واکنش نشان می دهد. هر یک از افراد مقداری از ویژگیها را دارا هستند و این یکی از مزایای مدل DISC می باشد. هیچ شخصی به طور کامل ‏D، ‏I، ‏S یا C نیست، بلکه هر فردی ترکیبی از این چهار بُعد را کم و بیش دارد. بُعد اصلی رفتاری فرد بُعدی است که میزان آن از بقیه بیشتر بوده و با یکی از این چهار حرف شناخته می شود، اما ممکن است سایر ابعاد را نیز بالاتر از حد متوسط داشته باشد.

  رفتار هر فرد تلفیقی از هر ۴ بُعد رفتاری است که این تلفیق همانند اثر انگشت منحصر بفرد است. تلفیق رفتاری هیچ دو نفری دقیقا یکی نیست. سبک رفتاری افراد در طول زمان تغییر می کند و ارتباطی با جنسیت ندارد.

  بُعدهای رفتاری D و C متمرکز بر اهداف هستند.

  بُعدهای رفتاری I و S متمرکز بر مردم هستند.

  بُعدهای رفتاری D و I برونگرا و قویتر از محیط هستند.

  بُعدهای رفتاری C و S درونگرا و ضعیفتر از محیط هستند.

  یک فرد عادی می تواند یکی از بُعدهای DISC را داشته باشد. یک فرد قدرتمند می تواند دو بُعد از بُعدهای DISC را داشته باشد. و یک فرد شگفت انگیز می تواند سه بُعد از بُعدهای DISC را داشته باشد. ولی هیچ کس نمی تواند هر چهار بُعد DISC را همزمان داشته باشد. اینجاست که متوجه اهمیت کار تیمی می شویم. موفقیت در کارهای بزرگ نیازمند جمع شدن توانایی های هر چهار بُعد رفتاری در یک نقطه است و این ممکن نیست مگر با یک گروه متعادل.

  مدل DISC پانزده الگوی رفتاری را معرفی می کند. هیچ یک از الگوها نسبت به الگوی دیگری برتری ندارد. به کمک DISC می توان متوجه شد که افراد در موقعیتهای متفاوت و با سایرین، چگونه رفتار می نمایند و چگونه می توانند تعاملی موثرتر و موفقیت آمیز داشته باشند.

  ابزار DISC به ما کمک می کند تا:

  • رفتارهای خود را بشناسیم
  • رفتارهای دیگران را بشناسیم
  • روشهای مؤثر برقراری ارتباط با دیگران را بشناسیم
  • قابلیت تطبیق با دیگران را بیاموزیم

  در خیلی جاها از DISC به عنوان یک آزمون شخصیت شناسی نام برده می شود، در حالی که یک آزمون رفتار شناسی است. درک این تفاوت بسیار مهم است. واژه‌ شخصیت، واژه‌ فراگیری است که بسیار فراتر از چهار ویژگی DISC است. شخصیت بسیار فراتر از رفتار ماست و شامل موضوعاتی از قبیل ارزشها، عقاید، شوخ طبعی، کاراکتر، اخلاقیات، خلق و خو، بلوغ احساسی، ترجیحات فکری و نحوه‌ ارتباط می شود. DISC یک معیار کامل از چیزی که هستیم، نمی باشد، بلکه فقط یک جنبه از تمام آنچه که باعث خاص بودن ما می شود را نشان می دهد، یعنی نحوه‌ عملکرد و برقراری ارتباطمان. DISC ابزار بسیار ارزشمندی است، اما تنها ابزار مورد نیاز برای درک پیچیدگی های انسان نیست.

  متداول ترین اشتباه و باور عمومی غلط در استفاده از DISC این است که تصور شود نتیجه آزمون DISC نشان خواهد داد که چه کسی در کار موفق می‌شود و چه کسی شکست می‌خورد. DISC درباره هوش و مهارتها صحبت نمی کند و موفقیت در شغل را پیش بینی نمی کند. DISC فقط ویژگی‌های رفتاری مشترک را اندازه‌گیری می نماید، نه سطح توانایی را. باید توجه داشت که هر نوع مدل DISC می تواند در هر شغلی موفق باشد. مهم است که بدانیم DISC فقط قسمتی از تصویر است و عوامل زیاد دیگری نیز بر عملکرد شغلی تاثیر می گذارند.

  DISC کاربردهای بسیاری دارد از جمله:

  • ارتباط موفق تر
  • بهبود همکاری ها و کاهش تعارضات
  • ساخت تیمهای با عملکرد بالا
  • تبدیل شدن به یک رهبر موثر
  • افزایش فروش و موفقیت خدمات

  کارمندان و مدیران سازمان با استفاده از ابزار DISC می توانند ارزیابی بسیار معتبری از رفتارهای سازمانی خود داشته باشند. DISC دانشی را در اختیار مدیران و کارمندان یک سازمان قرار می‌دهد که باعث بالا رفتن سطح ارتباطات مؤثر ‌آنان می گردد و نیز بینشی را ایجاد می کند که توسعه پایدار سازمان را رقم می زند. با استفاده از DISC می توانید کیفیت کار و ارتباطات خود را افزایش دهید. شناخت مدل DISC افراد می تواند به شما کمک کند که دریابید آنها چه اولویت هایی دارند و تا چه اندازه با شما متفاوت هستند.

  یکی از چالشهای اساسی سازمانها، انتخاب افراد مناسب در جایگاه مناسب است. اگر از ترکیب و جانمایی افراد در سازمان به درستی استفاده نشود عملکرد سازمانی به شدت کاهش پیدا می کند.

  به عنوان مثال اگر تعداد زیادی از افراد تیپ D در یک واحد باشند، باید ریسکهای زیاد، چالش، تندی ، سرعت بالا، کاهش دقت و رقابتهای شدید را انتظار داشته باشیم.

  همچنین اگر تعداد زیادی از افراد گروه I در واحد قرار گیرند انتظار می رود که تحرک زیاد شده، نشاط و انرژی بالا برود و فضای غیر رسمی افزایش پیدا کند ولیکن شاید دقت، عدم تمرکز و نتیجه گرایی، مدیریت زمان و موارد مشابه کاهش پیدا نماید.

  از طرف دیگر اگر تعداد افراد S در واحد بسیار زیاد باشد، ثبات و آرامش نمود زیادی پیدا می کند و شاید از نتیجه گرایی، تغییرات، ریسک و چالش خبری نباشد. همچنین سرعت انجام کارها تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند.

  و اگر تعداد زیادی افراد تیپ C در یک واحد باشند، ضمن افزایش استانداردهای کاری، باید کندی، عدم ارتباط، محافظه کاری بیش از حد و مواردی مانند آن را انتظار داشته باشیم.

  کلام آخر اینکه مدیران سازمانها آگاهانه می توانند تغییرات، سرعت، دقت، کیفیت، کلان نگری، جزئی نگری، ارتباطات و سایر موارد مورد نظر را آگاهانه افزایش یا کاهش دهند. همچنین انگیزه، نحوه برقراری ارتباط و تشویق کردن این چهار گروه با یکدیگر بسیار متفاوت است و شناخت عمیق این تفاوتها می تواند تاثیر بسزایی در افزایش بهره وری سازمانها داشته

  [/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”بُعد رفتاری D – ‫تسلط (Dominance) ‬‬‬” tab_id=”1619113546084-7e733be7-0b1f”][vc_column_text]

  بُعد رفتاری D – تسلط (Dominance)

  بُعد D مشخص می کند شما چطور به مشکلات و چالشها پاسخ می دهید.

  خلاق توسعه دهنده الهام بخش نتیجه گرا
  نگاه کلی صفات کلیدی ویژگیهای رفتاری استراتژی های ارتباطی
  الگوها زبان بدن نیاز به صرف انرژی بیشتر ویژگیهای افراد با I پایین
  بازاریاب I مشتری I

  نگاه کلی

  تاکید بر شکل دهی به محیط با غلبه بر مخالفتها تا دستیابی به نتایج دسته بندی : منطقی ها تخصص در : کنترل استعداد ذاتی در : رهبری اولویتها : وظایف، نتایج و اهداف انگیزه گرفتن از : چالشها، رقابتها، موفقیت، رسیدن به نتایج ، کسب منافع نیاز به : چالش و تسلط ذهنیت : پیروزی اهداف : دستاوردهای منحصر بفرد، بدست آوردن فرصتهای جدید، کنترل دیگران، استقلال در ظاهر : رک و صریح و مطمئن از خود توقع از دیگران : کارآمد بودن نوع قدم برداشتن : سریع و محکم و مصمم نگرش به وظیفه و کار : همین الان و به سرعت باید کار را انجام داد شیوه کار و بازی : مستقل بهترین سمت در کار : نظارت ترس از : آسیب پذیری، مورد بهره برداری قرار گرفتن بیزار از : تزلزل و بلاتکلیفی احساسات : عصبانیت ارزش قائل شدن برای : شایستگی، اقدام به عمل، نتایج ملموس، آزادی شخصی، چالشها نقطه قوت : تصمیم گیرنده سریع نقاط ضعف : ناشکیبایی، اهمیت ندادن به دیگران، بی ملاحظه بودن

  صفات کلیدی

  فعال برونگرا وظیفه گرا سلطه جو قدرتمند قاطع محکم با اراده مصمم پیگیر هدفمند نتیجه گرا تمایل شدید برای رسیدن به اهداف مسئولیت پذیر سازمان دهنده نظم دهنده کنترل کننده خود محور مستبد خودرای پرخاشگر گستاخ کله شق خشن بی ادب پر توقع سخت گیر مطمئن به خود با اعتماد به نفس روراست رک صریح پر جنب و جوش سریع فرز عجول ریاست طلب بی صبر و تحمل ناشکیبا کم حوصله زود از کوره دررفتن بی ملاحظه تصمیم گیرنده سریع تصمیم گیرنده مطمئن سریعا به جمع بندی رسیدن و اقدام به عمل توقع برای سریع به نتیجه رسیدن علاقه مند به کارهای زودبازده و عملی عملگرا مستقل خودکفا متکی به خود بی نیاز از دیگران بیزار از وابسته بودن به دیگران خود انگیخته تعیین کننده جاه طلب مباحثه کننده شجاع بی پروا پر دل و جرات غیر صمیمی غیر احساساتی بی احساس عدم توجه کافی به روابط شخصی اهمیت ندادن به دیگران عدم توجه به نظرات، احساسات و خواسته های دیگران ارزش قائل نشدن برای احساسات خود و دیگران شنونده کم توجه تمایل به سخنگو بودن به جای شنونده بودن پیشرو پیشگام آغازگر کار نیاز شدید به موفقیت تمرکز بر پیشرفت اهل رقابت جنگ طلب تهاجمی حق به جانب انتقام جو ریسک پذیر ماجراجو نادیده گرفتن ریسکهای بالقوه عدم ارزیابی منافع و معایب استقبال از چالشها دارای مهارت حل مساله تمرکز بر اهداف کلی و نتایج ملموس دارای دید جامع کلی نگر عدم توجه به جزئیات عدم علاقه به موضوعات جانبی آینده نگر تمرکز بر آینده و تصویر کلی داشتن نگاه رو به جلو مبتکر خلاق دارای تفکر خلاقانه پیشنهاد روشها و ایده های نو و خلاقانه عدم علاقه به تکرار و کار یکنواخت علاقه به فعالیتهای غیر روتین و چالش برانگیز انگیزه گرفتن از تغییر محیط به دنبال فرصتهای جدید لذت بردن از مسئولیت پذیری تمایل به داشتن اختیارات زیاد علاقه به کنترل اوضاع و شرایط علاقه به کنترل دیگران توانایی هدایت گروه تمایل به رهبری و مدیریت کردن دارای اطمینان و قابلیت رهبری تمایل به تصمیم گیری و جهت دهی بیزار از کنترل شدن توسط دیگران ترس از مورد بهره برداری دیگران قرار گرفتن تمایل به داشتن آزادی فردی و فرصت پیشرفت تمایل به مورد قدردانی قرار گرفتن به تنهایی تصمیم گیرنده عملکرد مطلوب در شرایط پر از فشار و استرس پیشرفت و آمدن در تیم و در لحظات بحرانی ارزش قائل شدن برای لیاقت و شایستگی تلاش برای رسیدن به هدف از هر راهی اعتقاد به اینکه “هدف وسیله را توجیه می کند” به دنبال فرصت تقویت و تحکیم قدرت شخصی خود ترس از آسیب پذیری اندازه گیری میزان پیشرفت در زندگی بر اساس دستاوردها و موفقیتها

  ویژگیهای رفتاری

  بُعد رفتاری D عامل کنترل است. فرمان دادن نیاز طبیعی این بُعد رفتاری است. این افراد تمایل دارند بر محیط و افراد تسلط و کنترل داشته باشند. پیشگام و پیشرو بوده و ترجیح می دهند به جای پیروی از دیگران، دیگران را رهبری کنند و به سمتهای مدیریتی و رهبری گرایش دارند. اعتماد به نفس یی داشته، ریسک پذیر بوده و حلال مشکلاتند که این موجب می شود دیگران برای تصمیم گیری و تعیین مسیر چشم به آنان داشته باشند. جای تعجب نیست که بسیاری از مدیران عامل شرکتها D هستند. این افراد نیاز به تکمیل کار دارند و بر دستیابی به نتایج تاکید دارند. تصویر کلان را می بینند و به اصل مطلب می پردازند. اعمال قدرت می کنند و از چالشها استقبال می کنند. متکی به خود و مصمم بوده و گاهی بیش از حد از خود راضی می شوند. تمایل دارند برخوردی رک و بی پرده با مردم داشته باشند و ممکن است صحبت دیگران را قطع کنند. ممکن است از نظر دیگران متکبر و گستاخ، خودرای یا بی ادب به نظر رسند. نکته مهم این است که وجود افراد با بُعد رفتاری D در یک تیم لازم است ولی تعداد آنان در تیم باید حداقل باشد تا تعارضات و درگیری های حاصل از تجمیع آنان اثر منفی بر عملکرد تیم نگذارد.

  استراتژی های ارتباطی

  برای برقراری ارتباط با این افراد:

  • حاشیه پردازی نکنید و به موضوع اصلی بپردازید
  • واضح و صریح باشید
  • مفید و مختصر منظور خود را بیان کنید
  • یک دید کلی از موضوع به همراه اطلاعات واقعی ارائه دهید
  • پیشنهادات جایگزینی را فراهم نمایید
  • در مورد نتایج صحبت کنید

  زبان بدن

  افراد D زبان بدن قوی و مقتدرانه ای دارند. حرکات و راه رفتن شان سریع است. جدی بوده و کمتر صحبت می کنند و صحبت کردنشان تند و سریع است . صریح و رک و بدون تعارف اظهار نظر می نمایند و همه چیز را بررسی می کنند. وظیفه محور بوده و صحبت هایشان بیشتر در مورد کار و وظایف است.

  نیاز به صرف انرژی بیشتر

  فرد D باید انرژی بیشتری مصرف کند برای:

  • نمایش صبر و تحمل و بردباری
  • نمایش احساسات
  • توجه به جزئیات
  • تعمق و تامل

  ویژگیهای افراد با D پایین

  • محافظه كار
  • حسابگر
  • مراقب
  • هوشیار
  • تحقیق قبل از تصمیم گیری
  • آرام
  • ملایم
  • مشاركت كننده
  • سازگار
  • صلح طلب

  بازاریاب D

  بازاریاب D بسیار روراست، صریح و هدفمند است. غالبا از جزئیات مربوط به محصول یا خدمات خود صرف نظر می کند، در حالی که این اطلاعات برای افراد با فاکتورهای رفتاری دیگر لازم است تا بتوانند برای خرید خود تصمیم گیری نمایند. فروشنده D به جای تمرکز بر روی منفعت محصول یا خدمات خود برای مشتری، بر روی فروش ویژگیهای آن محصول یا سرویس تمرکز می کند. او لازم است بداند که همگان مانند او نمی توانند اطلاعات را در عرض ۵ ثانیه پردازش نمایند و پس از آن اقدام به عمل نمایند.

  مشتری D

  فرد با بُعد رفتاری D اعتماد به نفس یی داشته و سریع و پرریسک خرید می کند. سریع و رک است، سوال می پرسد و مشکوک است. مشتری D تصمیم به خرید دارد و زیاد اهل گشتن و پرس و جو نیست. زمان برای وی اهمیت زیادی دارد. سریعا تصمیم به خرید یا عدم خرید می گیرد و در صورتی که تصمیمی گیرد نظر خود را تغییر نمی دهد. او فروشنده ای را می خواهد که سریعا به سراغ اصل مطلب رود. به نسبت سایر مشتریان زمان کمتری را به گفتگو اختصاص می دهد. اگر تبلیغات شما به قدر کافی متقاعد کننده باشد که توجه وی را جلب نماید، او درنگ کرده و به کسب اطلاعات در مورد محصول یا خدمات می پردازد. ولی اگر سریعا نکته جالب توجهی در مورد محصول یا خدمات شما دریافت نکند، مشتری D را از دست خواهید داد.

  خریدهای مشتری D منطقی است و نه احساسی و در تحلیل و تصمیم گیری از ذهن هوشیار و قوی خود استفاده می کند. توقع دارد که بلافاصله پس از خرید، محصول یا خدمات را دریافت و استفاده کند. بنابراین کافی است اعتماد ایشان را جلب کنید. آنان برای خرید آمده اند، پس ارزش وقت گذاشتن و صبور بودن را دارند.

  در زمان فروش و ارتباط با مشتری D این کارها را انجام دهید:

  • سعی کنید زبان بدنتان را مطابق زبان بدن وی کنید.
  • نیاز به رفتن به سمت وی و دست دادن نیست، مگر اینکه او خودش با شما دست دهد.
  • با احترام با او برخورد کنید. زیاد صمیمی و خودمانی نشوید و فاصله خود را با او حفظ نمایید.
  • با احواپرسی و حاشیه رفتن وقت وی را نگیرید. او علاقه دارد انرژی مصرفی خود را کنترل کند، بنابراین با خوش و بش زیادی و پرسیدن از اوضاع و احوال صحبت خود را شروع نکنید، زیرا در اینصورت مشتری D را از دست خواهید داد.
  • سریع به سراغ اصل مطلب بروید، زیاد حرف نزنید و بعد از توضیحات کلی در مورد محصول یا خدمات، منتظر بازخورد او باشید.
  • کاتالوگهای مختصر همراه با تصویر و توضیحات کلی به او بدهید.
  • نیاز به توضیح جزئیات محصول نیست، فقط اگر سوال کرد به جزئیات بپردازید. نکات و ویژگیهای اصلی و مهم باعث می شوند بررسی و تصمیم گیری برای مشتری D راحت تر شود.
  • احساساتی نباشید و سعی نکنید از طریق احساس او را ترغیب به خرید کنید.
  • بگذارید خودش تصمیم گیری کند و اصرار بی مورد در انتخاب نداشته باشید.
  • به هیچ عنوان قصد فریب و ارائه مطالب غیر واقعی را نداشته باشید.
  • از اظهار نظرهای رک و صریح و یا صحبتهای مغرورانه او ناراحت نشوید.
  • در زمانی که صحبت می کند، حرفش را قطع نکنید.
  • از صحبتهایش به نیازهایش پی برده و در توضیحات خود از کلمات: سود، کارایی، نتایج، موفقیت، انتخاب سریع، فواید، کاربردها، استفاده کنید.
  • اگر محصول یا خدمات شما را نقد کرد از او تشکر کرده و سعی کنید پاسخهای فنی، علمی و دقیق به نقد وی بدهید.

  /vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”بُعد رفتاری I – تاثیرگذاری (Influence)” tab_id=”1619113546137-6c0a84be-633f”][vc_column_text]

  بُعد رفتاری I – تاثیرگذاری (Influence)

  بُعد I مشخص می کند شما چطور دیدگاه خود را به دیگران انتقال می دهید.

  ارزیاب مشاور متقاعد کننده ارتقاء دهنده
  نگاه کلی صفات کلیدی ویژگیهای رفتاری استراتژی های ارتباطی
  الگوها زبان بدن نیاز به صرف انرژی بیشتر ویژگیهای افراد با I پایین
  بازاریاب I مشتری I

  نگاه کلی

  تاکید بر شکل دهی به محیط با تاثیر گذاری یا متقاعد کردن دیگران دسته بندی : سخنوران تخصص در : ارتباطات استعداد ذاتی در : داشتن آرمانهای بزرگ اولویتها : مردم و ارتباطات انگیزه گرفتن از : اعتبار اجتماعی، دیده شدن، روابط، فعالیتهای گروهی، تفریح کردن نیاز به : شناخت و ارتباطات ذهنیت : اصالت اهداف : دوستی و شادی، اعتبار اجتماعی، شهرت در ظاهر : ترغیب کننده و پر شور و شوق توقع از دیگران : پر شور و اشتیاق بودن نوع قدم برداشتن : سریع و نرم نگرش به کار : کار باید مفرح و سرگرم کننده باشد، بعدا هم می شود کار را انجام داد شیوه کار و بازی : قابل انطباق بهترین سمت در کار : هماهنگ کردن امور مختلف ترس از : طرد اجتماعی، از دست دادن تاثیر گذاری بیزار از : مقررات احساسات : خوش بینی ارزش قائل شدن برای : آماده سازی و مشاوره، آزادی بیان و روابط آزادانه نقطه قوت : مبتکر و خلاق نقاط ضعف : نداشتن نظم و ترتیب و برنامه، بدون فکر عمل کردن، غلبه احساس بر منطق، نداشتن پشتکار، اعتماد به همه

  صفات کلیدی

  فعال برونگرا مردم گرا متقاعد کننده مجاب کننده ترغیب کننده تاثیر گذار انگیزه دهنده انرژی بخش پر انرژی روحیه بخش خودانگیخته خودجوش خوش بین دارای نگرش مثبت خونگرم اجتماعی معاشرتی دوستانه شاد سرزنده شوخ طبع دوست داشتنی محبوب دارای جذبه شخصیتی مشتاق پر شور و اشتیاق همراهی کننده جمع مشارکت گرا موافق مطمئن از خود با اعتماد به نفس پر حرف خوش صحبت سخنران خوب تمایل به سخنگو یا مجری بودن شنونده نه چندان خوب عدم تمایل به شنونده بودن استفاده بیش از حد از حرکات و زبان بدن سنت شکن ساختار شکن مبتکر خلاق اهل تخیل دارای ایده های خلاقانه تمایل به ابراز ایده ها نداشتن نگرانی از بیان نظرات خود ارائه راه حلهای خلاقانه برای حل مسائل و مشکلات دارای شیوه تفکر خارج از چارچوب بیزار از نپذیرفته شدن ایده هایش تمایل به ارتباط با دیگران دارای توانایی ارتباطی بالا تمایل زیاد برای تقویت و گسترش روابط عاشق محیطهای اجتماعی و فعالیتهای گروهی دارای توانایی کار کردن با دیگران داشتن بهترین عملکرد در کار کردن در گروه و در کنار دیگران علاقه به محیطهای کاری و اجتماعی شاد و دوستانه تمایل به فعالیتهای اجتماعی در محیط کار لذت بردن از بودن با دیگران علاقه به قرار گرفتن در مرکز توجه توانایی درک دیدگاههای دیگران علاقه به ایده ها و احساسات دیگران مذاکره کننده بحث کننده فروشنده موفق دارای اعتماد به دیگران زود باور احمق سر به هوا بی احتیاط توانایی حفظ خونسردی و عدم دستپاچگی خواهان محبوبیت خواهان شهرت و اعتبار علاقه به پذیرش و تایید از طرف دیگران انگیزه گرفتن از تایید و تحسین دیگران ترس از عدم پذیرش و نادیده گرفته شدن توسط دیگران توانایی الهام بخشی و تاثیر گذاری بر دیگران و متقاعد کردن آنان بی مسئولیت دارای قدرت تشویق و ترغیب دیگران و انگیزه دادن به آنان دارای استعداد رهبری خواهان اختیارات ترس از عدم تاثیر گذاری بر دیگران پیشقدم پیشگام احساساتی رویایی کلی نگر بی دقت عدم توجه به جزئیات و مراحل انجام کار از دست دادن تمرکز در برابر جزئیات بسیار نیاز به افراد دیگر برای سر و کله زدن با جزئیات کار تمایل به نتایج ملموس ماجراجو ریسک پذیر اجتناب از درگیری خواهان صلح انعطاف پذیر تطبیق پذیر غیر قابل پیش بینی توانایی زیاد در کنار آمدن با تغییرات تمایل به کار در محیط انعطاف پذیر بدون کنترل و سخت گیری گرایش به محیطهای دوستانه و شاد و بدون قانون و مقررات عکس العمل مطلوب به وقایع غیر منتظره عدم پایبندی به قوانین و مقررات عدم تمایل به اجرای دستورات تنوع طلب آزاد اندیش آزادی خواه ارزش قائل بودن برای آزادی بیان تمایل به ارتباطات آزادانه عدم تمرکز بر روی یک موضوع به مدت طولانی دارای استعداد در زمینه های گوناگون تصمیم گیرنده سریع غلبه احساس بر منطق تصمیم گیرنده احساسی تصمیم گیری و اقدام به عمل بدون فکر و تحقیق غیر عملگرا نداشتن پشتکار برای اتمام کار رها کردن کار پیش از تکمیل آن بی نظم و ترتیب بی برنامه تمایل به “بله” گفتن و دادن وعده و وعیدهای زیاد

  ویژگیهای رفتاری

  افراد با بُعد رفتاری I باعث ثبات و تقویت اجتماعی تیم می شوند، ولی تا زمانی که مهارت تخصصی لازم را کسب نکنند نمی توانند نقشی در تیم داشته باشند. برای داشتن یک تیم موثر، اعضای آن باید حس انسجام و یکپارچگی را داشته باشند و این حس را اغلب می توان با گنجاندن یک یا دو فرد با بُعد I در تیم به دست آورد. این افراد با استفاده از توانایی ارتباطی خود می توانند در نقش نماینده یا سخنگوی تیم مفید باشند. آنها می توانند یافته ها و ایده های تیم را به خوبی به دیگران ارائه نمایند. این افراد تمایل دارند از طریق نفوذ بر دیگران و متقاعد کردن آنان بر محیط اطراف خود اثر بگذارند. افرادی اجتماعی و شادند که دوست دارند در کنار دیگران باشند و از اینکه در مرکز توجه باشند ترسی ندارند. متقاعد کننده و خوش بین هستند و نکات مثبت دیگران را می بینند. معمولا نیمه پر لیوان را می بینند. شور و انرژی زیادی دارند، خوش صحبت و احساساتی هستند و بدون فکر و برنامه ریزی قبلی دست به عمل می زنند.

  این افراد به طور طبیعی به دیگران اعتماد می کند، آنان را می پذیرند و دوست دارند و از بودن در کنار دیگران لذت می برند. از صحبت کردن لذت می برند و در هنگام صحبت از حرکات دست و صورت زیاد استفاده می کنند. ممکن است احساساتی و هیجان زده شوند و در برقراری ارتباط عالی هستند. از حذف شدن بیزارند و بهترین عملکرد خود را در کنار دیگران و کار کردن در تیم و در مشاغلی مانند بازاریابی و فروش دارند.

  استراتژی های ارتباطی

  برای برقراری ارتباط با این افراد:

  • دوستانه و صمیمی باشید
  • صحبت کنید
  • سوال بپرسید
  • در مورد تجربیات خود صحبت کنید
  • گشاده رو باشید
  • احساسات خود را بیان کنید
  • به او زمان دهید که سوال بپرسد و صحبت کند
  • صحبت وی را قطع نکنید
  • بر روی نکات مثبت تمرکز کنید
  • وارد جزئیات نشوید
  • شوخی کنید
  • خوش بگذرانید

  زبان بدن

  افراد I زبان بدن صمیمانه ای دارند. حرکات بدنشان زیاد است و در هنگام صحبت کردن از حرکات دست و صورت زیاد استفاده می کنند. پر شور و شوق و گشاده رو هستند. با شما دست می دهند، در هنگام دست دادن لبخند می زنند و احتمالا خود را معرفی می کنند. آنان تمایل به صحبت و گپ زدن و شوخی کردن دارند، به سایر افراد در محیط نگاه می کنند و رفتار دوستانه و صمیمانه ایشان مشهود است. مردم محورند و تمرکزشان بر روی ارتباطات انسانی بوده و به ارتباطات اهمیت زیادی می دهند.

  نیاز به صرف انرژی بیشتر

  فرد I باید انرژی بیشتری مصرف کند برای:

  • پشتکار برای تکمیل کارها
  • تحقیق و بررسی در مورد حقایق
  • راستگویی و صداقت در صحبت کردن
  • تمرکز به مدت طولانی

  ویژگیهای افراد با I پایین

  • واقع بین
  • حسابگر
  • شكاك
  • بدبین
  • انتقادی
  • تکیه بر داده ها و حقایق
  • غیر احساساتی

  بازاریاب I

  بازاریاب I تمایل دارد که از یک ایده فروش جدید به سراغ ایده جدید دیگر برود. همیشه به دنبال ایده بزرگ بعدی است که باعث رونق یک شبه کسب و کارش شود. او باید بداند که برای اینکه بازاریابی به سرانجام برسد، باید بخشی از یک برنامه پیوسته باشد که نیاز به زمان برای رسیدن به نتیجه و نیاز به تحلیل برای سنجش میزان کارایی دارد.

  مشتری I

  مشتری I سریع و پرحرف و خونگرم است. مشابه مشتری D سریع خرید می کند، البته عجله ای برای خرید ندارد و مایل است با شما گپ و گفتگو داشته باشد. او به ارتباطات اهمیت زیادی می دهد و حتی ممکن است پروسه خرید از شما را به عنوان فرصتی برای گسترش روابط اجتماعی خود تلقی کند. زمان برای او اهمیتی ندارد و اگر حوصله صحبتها و پرسشهایش را نداشته باشید و از کوره در بروید، او را از دست خواهید داد.

  خریدهایش احساسی است و اگر از چیزی خوششان بیاید، می خرد. در قید و بند قیمت و نکات ریز فنی محصول و خدمات شما نیست. مشتریان I نیز مشابه مشتریان D علاقه ای به جزئیات محصول یا خدمات شما ندارند و جزئیات زیادی آنان را گیج میکند. اگر تبلیغات متقاعد کننده ای داشته باشید، مشتری I پیام شما را دریافت خواهد کرد. او به دنبال امتحان چیزهای جدید است و تمایل دارد که در مورد محصول و خدمات شما بیشتر بداند.

  برای جلب مشتری I نیاز به رضایتنامه ها و بازخوردهایی از سایر مشتریان که از خرید خود راضی بوده اند، دارید. او سریعا تصمیم به خرید می گیرد و تا زمانی که محصول یا سرویس خریداری شده به درستی تحویل داده شود، با شما همکاری می نماید.

  در زمان فروش و ارتباط با مشتری I این کارها را انجام دهید:

  • زبان بدنتان باز و خیلی صمیمی باشد و رفتار خشک و رسمی نداشته باشید.
  • بدون خنده و انرژی مثبت به سمت وی نروید. به سلام گرم وی پاسخ مثبت دهید و گرم و صمیمی با او دست دهید. خنده را فراموش نکنید.
  • مستقیم به سراغ توضیحات فنی محصول یا خدماتتان نروید. قبل از توضیحات فنی، ارتباطی صمیمی و دوستانه برقرار کنید و اظهار ارادت کنید.
  • اگر مشتری قدیمی شماست، احوالپرسی از خانواده فراموش نشود.
  • با اسم کوچک خود را معرفی کنید و با اسم کوچک صدایش کنید، نیاز به استفاده از القاب نیست.
  • ارزش و اعتبار اجتماعی او را متذکر شوید.
  • اجازه دهید صحبت کند و شما گوش کنید و نیازش را متوجه شوید.
  • توضیحات ریز با جزئیات زیاد ندهید، مگر اینکه از شما سوال کند.
  • منفی نباشید و گله و شکایت نکنید.
  • کاتالوگهای مختصر، ولی زیبا و رنگارنگ به او بدهید.
  • کارت ویزیت خود را برای ارتباطات بعدی به او بدهید.
  • به راحتی می توانید با راهنمایی مناسب او را متقاعد کنید که کالای جایگزین را انتخاب نماید.
  • در صحبتهای خود از کلمات: مهیج، خلاقانه، من احساس می کنم، من شما را پشتیبانی می کنم، تفریح، لذت، زیبا، استفاده نمایید.
  • آنها عاشق دیده شدن و شناخته شدن هستند. از این نکته در فروش خود استفاده کنید.

  [[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”بُعد رفتاری S – ‫ثبات (Steadiness) ‬‬‬‬” tab_id=”1619113741211-20af91b1-2fb9″][vc_column_text]

  بُعد رفتاری S – ثبات (Steadiness)

  بُعد S مشخص می کند شما چطور خود را با محیط تطبیق می دهید.

  پیش برنده نماینده جستجوگر متخصص
  نگاه کلی صفات کلیدی ویژگیهای رفتاری استراتژی های ارتباطی
  الگوها زبان بدن نیاز به صرف انرژی بیشتر ویژگیهای افراد با I پایین
  بازاریاب I مشتری I

  نگاه کلی

  تاکید بر همکاری با دیگران در شرایط موجود جهت انجام کار دسته بندی : محافظین تخصص در : هماهنگی استعداد ذاتی در : ایجاد آرامش اولویتها : مردم و همکاری، حمایت کردن، حفظ ثبات انگیزه گرفتن از : احساس ثبات و امنیت و حفظ وضعیت موجود، همکاری با دیگران، کمک به مردم، قدردانی شدن، برقراری دوستی نیاز به : خدمات و قدردانی ذهنیت : مهربانی و مهرورزی اهداف : دستاوردهای شخصی، پذیرش اجتماعی، بودن در محیطی قابل کنترل و حفظ وضعیت موجود در ظاهر : وفادار به گروه توقع از دیگران : صادق بودن نوع قدم برداشتن : آرام و با طمانینه نگرش به وظیفه و کار : کار را باید خودم با دقت و به طور صحیح انجام دهم شیوه کار و بازی : جمعی و گروهی بهترین سمت در کار : گروه­ سازی و ایجاد تیم ترس از : تغییرات، عدم ثبات، رنجاندن دیگران بیزار از : درگیری احساسات : پنهان نمودن احساسات ارزش قائل شدن برای : وفاداری، حمایتگری و کمک به دیگران و امنیت نقطه قوت : همدلی و همکاری نقاط ضعف : مصمم نبودن، سازگاری بیش از حد، نداشتن صراحت، پرهیز از تغییرات، عدم ریسک پذیری

  صفات کلیدی

  غیرفعال درونگرا مردم گرا با ثبات پایدار پیوستگی در رفتار قابل پیش بینی تودار خوددار آرام ساکت متین بی هیجان علاقه به زندگی و کار روتین و یکنواخت تمایل به تعادل ، ثبات و هماهنگی کار کردن آرام و منظم دارای شیوه كاری یكنواخت بیزار از عجله و استرس بدون شتاب کند در عمل و تصمیم گیری صبور شکیبا غیر مصمم دودل مردد سنجیده متفکر متعمق وفادار با صداقت متواضع فروتن قانع راضی دوست داشتنی دلنشین مهربان نجیب محجوب دوستانه صمیمی حساس احساساتی دلرحم دلسوز مهمان نواز خوش برخورد اجتماعی مردم دار لذت بردن از ارتباط با دیگران علاقه به ارتباطات نزدیک و صمیمانه وابسته و متکی به دیگران آویزان به دیگران نیاز به احساس حمایت از طرف اطرافیان نیاز به مورد قدردانی قرار گرفتن منفعت رسان یاری گر حمایتگر علاقه به کمک به دیگران همدلی و همدردی با دیگران درک دیگران علاقمند به کارهای گروهی ایجاد یک محیط مثبت و حمایتگر برای تیم ارزش دادن به ارتباطات مثبت با دیگران داشتن تعداد کمی دوست ولی دوستان خیلی صمیمی تمایل به همکاری و مشارکت با دیگران بخشنده دست و دلباز قابل اعتماد قابل اطمینان خدمتگزار مطیع فرمانبردار متخصص تکمیل کننده کار ترسو نیاز به احساس امنیت عدم ریسک پذیری عدم علاقه به چالشها اجتناب از تغییرات ترس از تغییر و بی ثباتی ترس از نبود امنیت در تغییرات تمایل به ماندن در شرایط موجود تمایل به بودن در محیط و شرایط کنترل شده و قابل پیش بینی نیاز به زمان کافی برای تطبیق با شرایط جدید احساس ناراحتی اولیه در مقابل تغییرات و سپس سازگاری و تطابق با شرایط جدید عدم علاقه به سورپرایز و غافلگیر شدن تمایل به صلح و امنیت آرامش طلب صلح جو تلاش برای ایجاد صلح اهل سازگاری و تفاهم اجتناب از تعارض و کشمکش و درگیری تلاش برای آشتی دادن دیگران و رفع اختلافات و تعارضات تلاش برای ایجاد محیط و روابط مثبت و سازنده سازگار تایید کننده دیگران موافق با دیدگاههای دیگران تمایل به راضی نگه داشتن دیگران پرهیز از رنجاندن دیگران عدم بروز خشم و رنجش خود فداکار از خود گذشته عدم توانایی “نه” گفتن ترجیح نیازهای دیگران به نیازهای خود حساس به انتقادات داشتن همزمان دید کلی نگر و جزئی نگر صبور و پایدار در انجام وظیفه تا رسیدن به نتیجه قادر به انجام وظایف سخت و دشوار که نیاز به صبر و حوصله دارد شنونده خوب مشاور خوب علاقه به کارهای مددکاری و مشاوره

  ویژگیهای رفتاری

  افراد با بُعد رفتاری S در نقش ترمز تیم ظاهر می شوند. در جایی که لازم است جلوی برداشتهای اشتباه را گرفته و مانع از اقدامات عجولانه و ناگهانی سایر اعضای تیم می شوند. البته لازم است پیش از آن روابط اجتماعی داخل تیم شکل گرفته باشد. افرادی آرام، با ثبات و قابل پیش بینی اند و خلق و خوی ثابتی دارند. سنجیده، دوستانه، از خود گذشته، دلسوز دیگران، متواضع و فروتن هستند. قابل اتکاء، خدمت گزار، دوست داشتنی و مهربان بوده و از دیگران حمایت و دلجویی می کنند. دیگران را درک کرده و شنوندگانی خوبی هستند. معمولا روابطی نزدیک و صمیمانه با گروه کوچکی از دوستان خود دارند و تمایل دارند مورد قدردانی قرار گیرند. در مقابل افراد مورد علاقه شان بسیار بخشنده و مهربانند ولی ممکن است نسبت به آنان حس مالکیت داشته باشند و به آنان زیادی وابسته شوند. آنها به عدالت و برابری انسانها معتقدند و عاشق طبیعت و مخلوقات خداوند هستند.

  این افراد تمایل دارند از طریق همکاری و مشارکت با دیگران کار خود را جلو ببرند. در کار تیمی عالی هستند، از عجله و استرس بیزارند و از تصمیم گیری اجتناب می کنند. این افراد با همدلی و سازگاری سعی در ایجاد تعادل، ثبات و هماهنگی در سازمان دارند. نکته ای که وجود دارد این است که به دلیل اینکه افراد با بُعد S به طور طبیعی ابراز وجود نمی کنند، باید به طور مستقیم از آنان برای ایفای نقش درخواست شود. نحوه برخورد با این افراد به شدت مهم است، طوری که همیشه احساس کنند مشارکت آنان با ارزش بوده و از طرف سایر اعضای تیم پذیرفته شده اند.

  استراتژی های ارتباطی

  برای برقراری ارتباط با این افراد:

  • صمیمی و مهربان باشید
  • برای گرم شدن رابطه به وی زمان دهید
  • عضوی از تیم باشید
  • ایده های جدید را به آرامی مطرح نمایید
  • مودب و تایید کننده باشید
  • از پرخاشگری و درگیری اجتناب کنید
  • انتظاراتتان از او را بیان کنید
  • نتایج مختلفی را به او پیشنهاد دهید
  • از او بخواهید که نظرات خود را بیان کند

  زبان بدن

  افراد S زبان بدنی کند و آرام و با متانت دارند، به حرکات تند و سریع یا صحبتهای تند و سریع علاقه ای ندارند و رفتار، حرکات و صحبت کردن آنان آرام و باطمانینه است. صمیمی به نظر می رسند و رفتارهای دوستانه ای دارند. در زمان دست دادن با شما تواضع و آرامش را در رفتار ایشان ملاحظه خواهید کرد و حتما لبخند مهربانانه ای بر لب دارند. رک و صریح نظر خود را بیان نمی کنند. مردم محورند و تمرکزشان بر روی ارتباطات انسانی بوده و به ارتباطات اهمیت زیادی می دهند.

  نیاز به صرف انرژی بیشتر

  فرد S باید انرژی بیشتری مصرف کند برای:

  • تطبیق سریع با تغییرات و انتظارات
  • انجام همزمان چند کار
  • ارتقاء دادن خود
  • رویارویی و مواجه شدن با دیگران

  ویژگیهای افراد با S پایین

  • ناآرام
  • بیقرار
  • بی صبر و تحمل
  • مشتاق
  • پر شور و شوق
  • تصمیم گیرنده بدون فکر قبلی
  • تنوع طلب
  • علاقمند به تغییر

  بازاریاب S

  بازاریاب S برنامه های فروش خود را تنظیم کرده، تمامی جزئیات را پیاده می کند و سپس همواره همین روش را ادامه می دهد. او گنجایش کمی برای تغییرات بر اساس بازخورد مشتریانش دارد و ممکن است روش تبلیغاتی وی کهنه و از مد افتاده شود. هر چند ثبات در تبلیغات خوب است، ولی بازاریاب S باید بداند آنچه امروز برای محصولات و خدمات او به خوبی جواب می دهد، ممکن است در آینده کارایی نداشته باشد.

  مشتری S

  مشتری S رفتاری دوستانه و آرام دارد. خونگرم و در عین حال محتاط و متفکر است. صبور بوده و عجله ای برای خرید ندارد. نیاز به کمک در تصمیم گیری دارد. احتمالا فروشگاه شما چندمین فروشگاه مورد بازدید اوست و احتمالا قبل از ورود به فروشگاه شما، اطلاعاتی درخصوص محصول و خدمات شما کسب نموده است. علاقه مند به جزئیات بوده و تا اطمینان به کالا و خدمات شما نداشته باشد، خرید نخواهد کرد. او به ارتباطات، صداقت و قابل اطمینان بودن اهمیت زیادی می دهد.

  مشتری S به دنبال محصولات جدید نیست. او با حفظ وضعیت موجود خوشحال است و روال فعلی خود را ادامه می دهد. اگر محصول یا سرویسی دارید که باعث عملکرد موثرتر یا تغییرات اساسی در کسب و کار وی می شود، باید بارها تلاش کنید تا بتوانید وی را راضی به خرید نمایید.

  مشتری S برای تصمیم گیری در مورد خرید به زمان نیاز دارد و اصرار به تصمیم گیری سریع، باعث ناراحتی وی می گردد. اگر از فروشگاه شما بدون خرید خارج شد، نگران نباشید. اگر ضمانتهای لازم را به وی داده باشید، بازخواهد گشت. حسن فروش به مشتری S این است که اگر یک بار از شما خرید کند، جزو مشتریان دائمی شما خواهد شد و به این زودی به سراغ فروشنده دیگری نخواهد رفت.

  در زمان فروش و ارتباط با مشتری S این کارها را انجام دهید:

  • اجتماعی و خونگرم باشید. رفتار خشک و جدی نداشته باشید.
  • از صحبت کردن رک و بی پرده یا با صدای بیش از حد بلند پرهیز نمایید.
  • از رفتارهای تند و سریع، هیجان زیاد و حرکات زیاد دست و زبان بدن خودداری کنید.
  • اعتماد او را به خود جلب نمایید.
  • احساسات وی را دست کم نگیرید.
  • محیط و فضایی امن و مطمئن برای او مهیا نماید.
  • به سئوالات زیاد و جزئی وی پاسخ دهید.
  • در مورد استاندارد بودن محصول و خدمات خود توضیح دهید.
  • از حمایت و گارانتی محصول و خدمات، او را مطمئن نمایید.
  • به او اجازه دهید در تنهایی فکر کند. او را برای تصمیم گیری تحت فشار قرار ندهید و هیچ عجله ای برای خرید وی نداشته باشید.
  • در صحبتهای خود از کلمات: من شما را حمایت می کنم، تضمین، دوستار محیط زیست، من احساس می کنم، در مورد آن فکر کنید، به من کمک نمایید، استفاده کنید.
  • اگر تغییراتی در فرایند فروش خود داده اید، به وی خبر داده و او را از قبل از این تغییرات آگاه نمایید.

   

  [/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”بُعد رفتاری C – ‫وظیفه شناسی (Conscientiousness)‬” tab_id=”1619113819319-c51f60d8-9c36″][vc_column_text]

  بُعد رفتاری C – ‫وظیفه شناسی (Conscientiousness)

  بُعد C مشخص می کند شما چطور به قوانین و روشهای دیگران پاسخ می دهید.

  متفکر هدفمند کمال گرا متبحر
  نگاه کلی صفات کلیدی ویژگیهای رفتاری استراتژی های ارتباطی
  الگوها زبان بدن نیاز به صرف انرژی بیشتر ویژگیهای افراد با I پایین
  بازاریاب I مشتری I

  نگاه کلی

  تاکید بر انجام مسئولانه کار در شرایط موجود برای رعایت دقت و کیفیت دسته بندی : کمال گرایان تخصص در : اطلاعات استعداد ذاتی در : تحلیلهای منطقی اولویتها : وظایف، حقایق، درستی و دقت، حفظ استانداردها انگیزه گرفتن از : کسب دانش و تخصص، کار با کیفیت، برقراری نظم و قانون، استفاده از استانداردها و روشهای درست نیاز به : دقت و کیفیت و صحت ذهنیت : کیفیت اهداف : دستاوردهای منحصر بفرد و قابل پیش بینی، بی نقص بودن، رشد شخصی در ظاهر : جزئی نگر توقع از دیگران : بدون اشتباه بودن نوع قدم برداشتن : آرام و محتاط نگرش به وظیفه و کار : باید از روشهای سنتی و همیشگی استفاده کرد و از دیگران کمک گرفت شیوه کار و بازی : جدی و دقیق بهترین سمت در کار : سازماندهی ترس از : انتقاد، اشتباه کردن بیزار از : بی­ دقتی احساسات : ترس و نگرانی ارزش قائل شدن برای : کیفیت و دقت نقطه قوت : برنامه ­ریزی دقیق نقاط ضعف : یکسونگری، انتقاد بیش از حد، زیاده از حد تحلیل کردن، گرفتار در جزئیات، انزواطلبی

  صفات کلیدی

  غیرفعال درونگرا وظیفه گرا با وجدان وظیفه شناس مسئولیت پذیر دقیق با دقت جزئی نگر علاقه به جزئیات اهل موشکافی تاکید بر دقت و کیفیت ارزش دادن به تخصص و شایستگی با کفایت متخصص تکنیکی متبحر با مهارت متفکر منطقی تحلیل گر تحقیق کننده حسابگر علاقه به تجزیه و تحلیل و کارهای فکری اهل علم و دانش برنامه ریز با سیاست محافظه کار هدفمند سازمان یافته منظم تمیز خشک و رسمی مرتب و اتو کشیده دارای تمرکز بالا وقت شناس خوش قول قابل اطمینان قابل اعتماد هوشیار مستقل خودکفا تودار خوددار جدی بی احساس سرد مزاج بی شور و اشتیاق عدم ابراز احساسات درونی منزوی کناره گیر غیر اجتماعی علاقه به داشتن حریم خصوصی کم حرف ساکت آرام متین متواضع فروتن اخلاقی مودب مبادی آداب محتاط مواظب اجتناب از درگیری و تعارض صلح طلب سرسخت سخت کوش سخت گیر کله شق بی گذشت کمال گرا وسواسی بدبین مشکوک خسته کننده کسالت آور خسته نشدن از کار روتین و یکنواخت پایدار صبور در کار انعطاف ناپذیر محتاط و کند در تصمیم گیری منتقد از خود و دیگران بیزار از اشتباه ترس از اشتباه کردن و مورد انتقاد قرار گرفتن انجام تحقیق و بررسی قبل از تصمیم گیری علاقه به نظریات چالش برانگیز علاقه به بحثهای منطقی دارای مهارت حل مساله توانایی کار کردن با سیستمهای پیچیده تمرکز بر حقایق و واقعیتها حقیقت جو واقع بین پرسشگر دارای استانداردهای بالا حفظ اصول و استانداردها رعایت قوانین و مقررات مطیع قانون پیرو سنت و اصول سنتی نیاز به احساس اطمینان و قطعیت تمایل به مشخص بودن انتظارات از آنان و وظایفشان نیاز به اطمینان از جایگاه خود تمایل به استفاده از روشهایی که موفقیت آمیز بودن آنها به اثبات رسیده است عدم علاقه به ریسک عدم علاقه به تغییرات ناگهانی و برنامه ریزی نشده تمام کننده کار عدم اقدام به عمل تا زمان اطمینان از نتیجه

  ویژگیهای رفتاری

  افراد با بُعد رفتاری C تمایل زیادی به ایده پردازی، تولید محتوا و گزارش دارند و افرادی بسیار خلاقند. دقیق، جزئی نگر و با وجدان و وظیفه شناسند. دارای تفکر منظم و منطقی بوده و به دنبال دقت، صحت و کیفیت هستند. معمولا جدی اند و به نظم و ترتیب و ساختار علاقه مندند. توانایی تمرکز بر جزئیات را دارند، از جزئیات لذت می برند و چیزهایی را می بینند که سایرین قادر به مشاهده آن نیستند و به همین دلیل در حل مشکلات عالی اند.

  این افراد برای اقدام به عمل نیاز به جزئیات زیادی دارند، در تصمیم گیری محتاطند و با دقت و بررسی همه جانبه تصمیم گیری می کنند. استانداردهایی بالایی برای خود و دیگران در نظر می گیرند و در صورتی که دیگران این استانداردها را رعایت نکنند از آنان انتقاد می کنند. معمولا نیمه خالی لیوان را می بینند، به این دلیل که می خواهند همه چیز در حد کمال باشد. این افراد اغلب دارای مهارتهای تخصصی و دانش فنی مناسب پروژه می باشند. صنعت IT توسط افراد با C بالا تسخیر شده است که شامل دانشمندان کامپیوتر یا مهندسین نرم افزار است. کد نویسی، تست، طراحی و تحلیل نیازمندیها همگی نیاز به مهارتهای تحلیلگری و توجه زیاد به جزئیات دارد. معمولا برنامه ها و پیشنهاداتی که این افراد بیان می کنند نیاز به اجرا و نظارت اعضای قاطع تر تیم (افراد با بُعد D یا بُعد I) دارد.

  استراتژی های ارتباطی

  برای برقراری ارتباط با این افراد:

  • جدی باشید
  • احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید
  • آماده باشید
  • منظم باشید
  • بر روی حقایق و واقعیتها تمرکز کنید
  • جزئیات را ارائه دهید
  • صبور، مصر و با سیاست باشید
  • مزایا و معایب موضوع را بیان نمایید
  • مدارک معتبر ارائه کنید
  • زمانی را به سوالات اختصاص دهید
  • سوال بپرسید
  • گزینه های خود را برای تصمیم گیری ها ارائه نمایید

  زبان بدن

  افراد C زبان بدنی خشک و رسمی دارند و حرکات بدنشان زیاد نیست. لباسهای آنان مرتب و اتو کشیده است. نظم در رفتار و صحبتهای ایشان مشهود است، کمتر می خندند و شاید لبخندی بر لب داشته باشند، خیلی جدی و کمی هم مشکوک و مردد به نظر می رسند. وظیفه محور بوده و صحبت هایشان بیشتر در مورد کار و وظیفه است.

  نیاز به صرف انرژی بیشتر

  فرد C باید انرژی بیشتری مصرف کند برای:

  • بی خیال بودن و واگذاری وظایف
  • سازش برای منفعت تیم
  • شرکت در رویدادهای اجتماعی و جشنها
  • تصمیم گیری سریع

  ویژگیهای افراد با C پایین

  • خودرای
  • خود مختار
  • عدم رعایت قوانین و مقررات
  • آزاد
  • بی قید و بند
  • سرکش
  • اجتناب از جزئیات
  • بی دقت
  • بی احتیاط

  بازاریاب C

  بازاریاب C معمولا در نقطه مقابل بازاریاب D قرار دارد. او تمامی جزئیات محصول را دارد. توضیحات وی طولانی و مملو از اطلاعات واقعی است که باعث می شود مشتری برای خرید محصول یا خدمات، نیاز به تحقیق و بررسی پیدا کند. ابزارهای زیادی دارد و تصور می کند بازدید کنندگان برای خرید به کنکاش و تفحص می پردازند. بازاریاب C باید بیشتر به بیان موضوعاتی بپردازد که به تصمیم گیری برای خرید مربوط می شوند و پس از آن اگر نیاز بود اطلاعات اضافی را در اختیار بازدید کنندگان قرار دهد.

  مشتری C

  مشتری C رفتاری مودبانه و خیلی رسمی دارد. چهره ای خشک و جدی داشته و تمایلی به خنده و احوالپرسی با شما ندارد. محتاط و متفکر بوده، زیاد سوال می پرسد و بدبین و مشکوک است.

  تصمیم گیری خرید او کند است. برای تصمیم به خرید نیاز به بررسی زیادی دارد. وی می خواهد از تمامی ویژگیهای محصول یا خدمات مانند قیمت و چگونگی استفاده اطلاع داشته باشد. بسیار جزئی نگر بوده و قبل از خرید زمان زیادی را به تحقیق اختصاص می دهد. وقتی می خواهد برای اولین بار خرید کند، اطلاعات کاملی از محصول یا خدمات شما را بدست آورده و سپس در مورد جزئیات آن از شما سئوال می پرسد. انتظار داشته باشید تا اندازه ای مشکوک باشد.

  نسبت به قیمت حساس بوده و سعی دارد بهترین گزینه را با کمترین هزینه تهیه نماید. علاقه ای به خرید سریع و از روی احساسات ندارد و کاملا منطقی خرید خواهد کرد. به شایستگی، کیفیت و قابل اطمینان بودن اهمیت زیادی می دهد. مشتری C قبل از اقدام به خرید نیاز به چندین بار تماس و مراجعه دارد تا مطمئن شود که همه فرایند را به خوبی درک کرده است.

  در زمان فروش و ارتباط با مشتری C این کارها را انجام دهید:

  • خیلی مراقب رفتار خود باشید. مانند او مودب و ساکت باشید.
  • زبان بدن خود را کنترل نموده و از حرکتهای تند و سریع بپرهیزید.
  • زیاد خودمانی نشوید و کاری به خانواده و مسائل شخصی او نداشته باشید.
  • تا از شما سئوال نکرده صحبت نکنید.
  • به او اطلاعات دقیق و شفاف بدهید و از ارائه اطلاعات غیر واقعی بپرهیزید.
  • اطلاعات فنی و ریز محصول و خدمات خود را با اعداد و ارقام و گراف توضیح دهید.
  • کاتالوگهای فنی با جزئیات زیاد تهیه نموده و در اختیار مشتری C قرار دهید.
  • فرایند فروش و جریان کار را به او توضیح دهید.
  • از کلی گویی و صحبتهای غیر منطقی و احساسی پرهیز کنید.
  • عجله ای برای خرید کردن وی نداشته باشید.
  • صحبت او را قطع نکنید.
  • صبور باشید و از به چالش کشیدن دانش فنی تان توسط وی ناراحت نشوید.
  • اگر اشتباه می کند، با ارائه دلیل و مدرک و مستندات با وی صحبت کنید.
  • برای ایجاد اطمینان، سابقه و پیشینه خود را به وی نشان داده و در مورد گواهینامه ها، جوایز و موفقیت هایتان مدرک به او ارائه دهید.
  • در صحبتهای خود از کلمات: حقیقت اینست، کیفیت، تجزیه و تحلیل، آمار، واقعیت، استفاده نمایید.
  • مشتری C می خواهد چرایی هر کاری را بداند، پس چرایی پیشنهاد خرید محصول و خدمات خود را به وی بگویید.

  باشد.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”بُعدهای رفتاری نا مشخص” tab_id=”1619114326277-053aeb1a-7575″][vc_column_text]

  الگوی رفتاری نزدیک به هم و فشرده

  توجه : الگوی نزدیک به هم و فشرده ممکن است نشاندهنده این باشد که شخص از نحوه پاسخدهی و انتخاب گزینه ها مطمئن نبوده یا فاقد تمرکز لازم در زمان پاسخدهی بوده باشد.

  در الگوی نزدیک به هم و فشرده، تمامی نقاط در وسط گراف یا نزدیک به هم قرار می گیرد. این موضوع نشاندهنده شک و تردید یا انعطاف پذیری فرد است.

  در افرادی که الگوی نزدیک به هم و فشرده دارند، موضوعات مختلف بطور یکسان برای آنان ایجاد انگیزه می کند. آنها سعی می کنند خود را با تغییرات وفق دهند. در نتیجه به جای آنکه همیشه کارها را با یک روش و طرز فکر انجام دهند، در هر موقعیت به دنبال بهترین روش برای رسیدن به راه حل هستند. اکثر افراد در هنگام کار انعطاف پذیری غیر معمولی را از خود نشان نمی دهند. تعداد کمی از افراد دارای تعادل در ۴ بُعد رفتاری DISC هستند که احتمالا می توانند بنا به نیاز کاری از بُعدی به بُعد دیگر تغییر وضعیت دهند.

  در برخی مواقع ممکن است این قدرت انعطاف پذیری در فرد مشکل زا باشد. به عنوان مثال زمانی که همکاران و اطرافیان وی در انجام کاری بسیار مصمم بوده و او را برای پذیرفتن نقطه نظرات خود تحت فشار می گذارند. در این حالت ممکن است فرد از خواسته ها و تمایلات خود را صرفنظر کرده و دیدگاههای خود را در نظر نگیرد. نظرات و پیشنهادات متعادل فرد با الگوی نزدیک به هم ممکن است این تصور را به وجود بیاورد که نقطه نظرات مصرانه دیگران از اهمیت بیشتری برخوردار است.

  اگر چه الگوی نزدیک به هم و فشرده ممکن است فرد را خیلی خوب توصیف کند، ولی از طرفی هم ممکن است این یک ظاهر سازی موقتی از رفتار وی باشد. کسب امتیازات مساوی در هر ۴ بُعد رفتاری DISC ممکن است به این دلیل باشد که فرد در یک دوره گذار بوده یا از نوع رفتاری که متناسب با موقعیت فعلی اش باشد مطمئن نباشد و یا احساس کند که مجبور است سوالات را به روش خاصی پاسخ دهد. در صورتی که چنین است بهتر است چند هفته بعد و یا مجددا با تمرکز بیشتری تست DISC انجام شود.


   در مورد گروه های خونی بیشتر بدانید

   همین الان خودت را بشناس

    گروه خونی A

    صفات کلیدی

    کشاورز گیاهخوار مشابه عنصر خاک ظاهر خونسرد و آرام منظم ایده آلیست و کمال گرا مشکل پسند حساس احساساتی دلسوز درونگرا تودار خجالتی زیرک و باهوش متفکر دقیق مسؤول و وظیفه شناس با وجدان تابع قانون محتاط انعطاف ناپذیر بدبین دودل و مردد صبور خویشتندار خجالتی مودب مدیران باهوش اما پر اشتباه

    توضیحات

    این گروه خونی كمی دیرتر از گروه خونی O تكامل یافته است، یعنی زمانی كه بشر به جای شكار، كشاورزی می كرد و تشکیل اجتماع داده بود. افراد این گروه از بازماندگان زارعین دورانهای پیشین می باشند. این گروه بعد از گروه خونی O بیشترین فراوانی را در میان جمعیت داراست. گروه خونی A با طبع سودا در طب سنتی مطابقت دارد و معادل عنصر خاک می باشد. این افراد منظم، حساس و زیرک هستند. افراد با گروه خونی A درونگرا، مسؤول، با دقت و حساس به جزئیات هستند. در عین حال كه بسیار حساس هستند، می توانند حلال مشكلات خوبی هم باشند. اگر گروه خونی فردی A باشد، او فردی دقیق و منظم است. این افراد عاشق هماهنگی و موقعیت های شفاف هستند و بیشتر از صاحبان هر گروه خونی دیگری از قانون پیروی می کنند. چنین فردی مدام به فکر سروسامان دادن اوضاع است و حتی لباس پوشیدن او هم همیشه مرتب به نظر می رسد. با این حال فردی انعطاف ناپذیر و مشکل پسند است. او مهارتی در پس انداز پول و پیشرفت مالی ندارد. افراد با گروه خونی A اغلب درونگرا و تودار هستند، در برخورد با دیگران خجالتی و کمرو هستند و کمی سخت تر از دیگران با جمع خودمانی می شوند. با این حال تمایل به همکاری و فعالیتهای گروهی دارند و از هماهنگی لذت می برند. احساساتی و مودب بوده، برای روابط ارزش قائل هستند و نسبت به دیگران وفادارند. به نظرات دیگران بسیار اهمیت می دهند و اگر قلبشان بشکند، به سختی التیام می یابد. حالات افسردگی دارند، به آینده بسیار بدبینند و مایلند مسائل را به دو گروه سیاه و سفید تقسیم کنند. نسبت به تغییرات تردید دارند. دوست داران طبیعت و گریزان از جمعیت و شلوغی هستند. به یک مکان شخصی یا پناهگاه امن و مخفی برای خود نیازمندند. عموما دودل و غیر قاطع اند و نگران، خوددار، محتاط در تصمیم گیری، بدبین و بسیار حساس هستند. برای حضور در کارهای تیمی آماده هستند، مخصوصا وقتی دستوری به آنها داده شود. افراد دارای این گروه خونی می توانند به خوبی در جوامع پر جمعیت و بزرگ زندگی کنند و با آنها همراه و دمساز شوند. این افراد تابع قانون، منظم و شایسته هستند. احترام دیگران را رعایت می کنند و از خود خاطره خوبی در ذهن دیگران بر جای می گذارند. افرادی منظم، با وجدان، درستکار، قابل اعتماد، مطیع قانون و قاعده و بدون اعمال خشونت هستند. به قوانین و استانداردهای اجتماعی بسیار اهمیت میدهند. بسیار مسؤولند و همواره خطی بین کار و تفریح میکشند. از تحمل و صبر بالایی برای انجام کارهای فیزیکی و رقابتی برخوردارند. آنها معتقدند که در مسائل دینی و اخلاقی می توان به کمال رسید. افراد این گروه در ضمن نمی توانند برای کارهایی که به مدیریت دقیق نیاز دارد، نامزدهای مناسبی باشند. در حالیکه افراد گروه خونی O دارای این ظرفیت و صلاحیت می باشند. البته مقصود این نیست که این افراد نمیتوانند مسؤولیت مستقیم کارها را قبول کنند، بلکه آن دسته از کارهایی که نیاز به دقت خاصی دارد، انجامش برای افراد این گروه سخت است و ممکن است هر آن با اشتباه مواجه شوند. اگر با یکی از دارندگان این گروه خونی روبرو هستید، خوشحال باشید. زیرا این افراد به شکل عجیب و غریبی خویشتندار هستند و اگر از دست شما عصبانی شوند، چیزی بروز نمی دهند. این افراد وظیفه شناسند، و حتی اگر بی قانونی بیداد کند، از زیر مسؤولیت هایشان شانه خالی نمی کنند. کسانی که گروه خونی A دارند، کمال گرایانی حساس هستند، ولی بیش از حد دچار اضطرابند. آنها کمال گرا بوده و دوست دارند همیشه در شرایط از پیش تعیین شده و منظم قرار گیرند. در حالی که در ظاهر آرام و خونسرد به نظر می رسند، به دلیل داشتن استانداردهای بالا و ایده آلیست بودن، از درون بسیار ناآرام هستند. آنها به راحتی می توانند ظاهر آرامی از خودشان نشان دهند، حتی اگر عصبانی باشند. اغلب تشویش و اضطراب خود را به هنگام ارتباط با دیگران پنهان می کنند. آنها احساساتشان را در خود نگه می دارند تا زمانی که فوران کند. بسیاری از آنان تنش دارند، بی تابند و قادر نیستند به خوبی بخوابند. آنها ترجیح می دهند از سرگرمی هایی بهره ببرند که از فشار عصبیشان بکاهد. این افراد باهوش و حساس بوده و قادرند با حوادث پیرامون خود به خوبی مبارزه کنند و در مواقع حساس به خوبی تصمیم بگیرند، اما وقتی هیجان و ناراحتی آنها از حد فراتر رود، این افراد منفجر می شوند. متعلقان به این گروه خونی، به شدت فداکار هستند و می توانیم آنها را به عنوان صادق ترین افراد جهان معرفی کنیم. صاحبان گروه خونی A دلسوزترین آدم های جهان هستند کارهای مرتبط با قانون مثل وکالت و پلیس بودن، از هر کاری برای آنها مناسب تر است، زیرا این افراد قانونمند هستند، به جزئیات اهمیت فوق العاده ای می دهند و از بایگانی و نگهداری اسناد هم لذت می برند. بسیاری از افراد با گروه خونی A در پژوهش و تحقیقات مشغول به کارند. همچنین این افراد برای كارهای حسابداری، هرگونه امور اقتصادی، مالی، كامپیوتر و مهندسی شایستگی دارند. مواقعی که توانایی سمتهای مدیریتی و رهبری را دارند، ممکن است آن را نپذیرند به دلیل این که استرس برای سیستم عصبی آنان خوب نیست. اعضای این گروه خونی گرچه رهبرانی باهوش و مقتدر هستند، اما اشتباهات زیادی را هم مرتکب می شوند. چند نفر از افراد مشهور گروه خونی A که دچار اشتباهات بزرگی در مواقع حساسی شدند عبارتند از بعضی از روسای جمهوری امریکا مانند لیندون جانسون در مساله جنگ ویتنام، ریچارد نیکسون در مساله واتر گیت و کارتر در حمله به ایران در صحرای طبس. اما نمونه دیگری از یک فرد عصبانی و باز اشتباه کار گروه A، آدولف هیتلر بود، فردی مستبد و خونریز که آلمان را دچار بزرگترین فاجعه کرد. آنها همگی از رهبران بزرگ سیاسی جهان هستند که به دلیل اقتدار، نامشان در تاریخ ماند، ولی نتوانستند تا پایان، حمایت مردم را به خود جلب کنند و فجایع یا بحرانهایی را با نام خود در تاریخ ثبت کردند.

    ورزشها

    افراد این گروه خونی در معرض ابتلا به استرس ها هستند و بهترین راه درمان استرس در آنان استفاده از ورزش یوگاست. به طور کلی انجام ورزش های سبک به افراد این گروه توصیه شده است. ورزشهای کاهش دهنده استرس و آرامش بخش مانند یوگا، گلف و یا شنا و پیاده روی سبک از استرس درونی آنها می کاهد. افراد با گروه خونی A نسبت به گروه خونی O به فعالیت و تحرك كمتری نیاز دارند، زیرا زیاده روی در انجام ورزش باعث خستگی جسمی و روحی در آنها می شود. برای آنها فقط ۳۰ دقیقه نرمش آرام در روز مثل یوگا، تای چی یا پیاده روی سبک در فضای آزاد، بسیار مناسب است. این افراد بهتر است تمرینات ورزشی ملایمی را انجام دهند كه هم از جسم و هم از مغزشان استفاده كنند.

    رژیم غذایی

    از خواص مهم افراد این گروه خونی آن است که گیاهخوار هستند. این افراد از خوردن میوه ها و سبزیجات بهره فراوان می برند، زیرا افراد این گروه از بازماندگان زارعین دورانهای پیشین می باشند. بنابراین افراد با گروه خونی A، پروتئین كمتر، اما غلات بیشتری احتیاج دارند. آنها با رژیم غذایی گیاهی به شکوفایی می رسند. ترشح کم اسید معده در میان این افراد حتی از بدو تولد شایع است. بنابراین به هنگام خوردن پروتئینهای حیوانی مراقبتهای ویژه لازم دارند. آنها باید از داروهای هضم کننده و غذاها و نوشیدنیهای تخمیری استفاده کنند. این گروه باید اساساً میوه و سبزیجات مصرف کنند (کربن بالا، چربی پایین) و مصرف فرآوره های لبنی، چربی حیوانی و گوشت را محدود نمایند. آنها در مصرف مغز خشكبار، دانه ها، غلات، پاستا، میوه و سبزیجات كاملا آزاد هستند، اما در خوردن لبنیات به ویژه اگر آلرژی دارند و نیز از مصرف زیاد گوشت، باید پرهیز كنند. پروتئین های حیوانی مانند گوشت گاو، گوسفند و مانند آنها را کمتر جذب و تحمل می کند. در صورتی که همین فرد با استفاده از پروتئینهای گیاهی مانند لوبیا، عدس، سویا و ماش، شرایط بسیار عالی و خوبی را کسب خواهد کرد. استفاده از سبزیجات، برنج، میوه، لوبیا، سویا و غلات در افراد گروه خونی A باعث لاغر شدن آنان می گردد.

    بیماریها

    این افراد نسبت به بقیه گروهها خون غلیظ تر و سیستم ایمنی حساستری دارند و در خطر بالاتر بیماری قلبی عروقی، دیابت و سرطان قرار دارند. افراد با گروه خونی A دارای دستگاه هاضمه بسیار حساس هستند. ترشحات اسیدی معده شان خیلی کم است، به همین جهت، نسبت به سایر گروهها بیشتر در معرض سرطان معده هستند. استرس زیاد، ایمنی افراد با گروه خونی A را به نسبت سایر گروههای خونی سریعتر دچار ضعف می کند. درنگ در درمان استرس در این گروه از افراد باعث ابتلای آنها به بیماریهای قلبی و سرطان می شود.

    بهترین صفات

    محافظه کار درونگرا خوددار صبور وقت شناس ایده آلیست

    بدترین صفات

    وسواسی لجوج خجالتی کمرو مقید

    افراد مشهور با گروه خونی A

    جورج بوش پدر بریتنی اسپیرز آدولف هیتلر لیندون بی جانسون ریچارد نیکسون ریک جیمز

    گروه خونی B

    صفات کلیدی

    مهاجر چادر نشین مشابه عنصر آب فعال متعادل ساختار شکن بی قید و بند قانون گریز خلاق، مبتکر و نوآور انعطاف پذیر غیر حساس سازشکار آسان گیر فراموشکار با پشتکار و اراده قوی تکرو و مستقل خودکفا هدف گرا واقع بین عملگرا رک و صریح الهجه عاشق تمرکز

    توضیحات

    این گروه خونی در زمانی تكامل یافت كه انسانها بیشتر سفر می كردند و حاصل مهاجرت انسانها به مناطق شمالی و سردسیر و سخت تر از نظر زندگی بوده است. گروه خونی B با طبع بلغم در طب سنتی مطابقت دارد و معادل عنصر آب می باشد. انعطاف پذیر و سازشکار هستند و حساسیت کمی دارند. هیچ گروه خونی دیگری به اندازه B مظهر میانه روی نیست. اگر گروه خونی شما B است، باید بدانید كه به طور كلی طبعی قویتر و سالم تر دارید و بسیار واقع بین و عملگرا هستید. گروه خونی O و گروه خونی A ظاهرا در دو جهت مخالف قرار دارند، در حالیکه گروه خونی B با هیچکدام از این گروهها مخالفتی نداشته و در برابر برخورد با حوادث می تواند بلافاصله تغییر وضع داده و خود را با شرایط زمان و مکان هم آهنگ کند. این سخن به آن معنا نیست که در فکر خود پابرجا نیستند، بلکه منظور آن است که می توانند با هر تغییری هماهنگ شده و خود را از برخورد با مشکلات در امان نگه دارند. این افراد در بعضی از خواص و ویژگیها شبیه گروه خونی O می باشند، ولی در شرایط خاص قادرند راه خود را جدا و مستقل از این شباهت کنند و برای خود مسیر دیگری انتخاب کنند. به بیان دیگر این افراد با تکامل تدریجی این توان را یافته اند که قادرند بهترین راه را برای خویش انتخاب کنند. افرادی با گروه خونی B، مستقل هستند و تمایل به حفظ تعادل دارند. آنها مانند افراد با گروه خونی A متفکرند و مانند افراد گروه خونی گروه خونی O جاه طلبند. آنها همدل هستند و به راحتی نقطه نظرات دیگران را درک می کنند. با این حال اغلب در به چالش کشیدن یا مقابله با دیگران مرددند. آنان مانند آفتاب پرست انعطاف پذیرند و می توانند دوستان خوبی باشند. جمعیت دارندگان این گروه خونی زیاد نیست، اما می توانیم آنها را در دسته جالب ترین آدم های روی زمین جا دهیم. این افراد به شدت رك و صریح الهجه هستند و دوست دارند زود سر اصل مطلب بروند. آنها کار زیادی با ساختارهای پیچیده اجتماعی ندارند و زیاد هم در قید و بند آداب و تشریفات نیستند. به قوانین اهمیت زیادی نمی دهند و گر چه این ویژگی یکی از خصوصیات منفی آنهاست، اما باعث می شود این افراد در خلاقیت و نوآوری و پدید آوردن راهها و رسمهای تازه، همیشه در صف اول باشند. آنها از بیان ایده های جدید نمی هراسند. بی قید و بند هستند و افرادی انعطاف پذیر و سازشکار به شمار می روند. این افراد تیزهوش هستند، اما هرگز نمی توانید آنها را کنترل و وادارشان کنید که منظم شوند. آنها به راحتی از دیگران دستور نمی گیرند و علاقه مند به داشتن راه مخصوص به خود هستند. معمولا جزو بهترین افراد تیم می شوند. خود کفا، خلاق و مبتکر بوده، اغلب کارها را با روش های خودشان انجام می دهند و بین کار و تفریح نمی توانند مرزی قائل شوند. این افراد تمایل زیادی به یک شغل مادام العمر ندارند و در اوج تکبر، آسان گیر هستند. افرادی هدف گرا با ذهن قوی، پرانرژی و جدی در راه رسیدن به هدف هستند. پشتکار زیادی دارند و از انجام کاری به مدت طولانی خسته و دلزده نمی شوند. آنها کاری را شروع می کنند و آن را ادامه می دهند، تا زمانی که تکمیل شود، ضمن این که آن را به خوبی تکمیل می کنند. افرادی تکرو و مستقل هستند و راه خود را در زندگی پیدا می کنند. آنها به مسائل علمی و اکتشافات علاقه فراوانی دارند. رازدار خوبی نیستند و نمی شود اسرار و كارهای محرمانه را با آنها در میان گذاشت. این افراد شایسته روزنامه نگاری و نویسندگی، هنر و كارهای فكری هستند و می توانند مجری یک برنامه تلویزیونی، یک بازیکن گلف یا آرایشگر خوبی باشند. افراد گروه خونی B آشپزهای خارق العاده ای هستند و به شکم شان بیش از حد اهمیت می دهند. آنها علاقه ای به زرق و برق ندارند و زندگی را راحت تر از دیگران می بینند و از کارهای رقابتی خوششان نمی آید. از مورد انتقاد قرار گرفتن ترسی ندارند. فراموش کار هستند و به راحتی می توانند خاطرات گذشته را فراموش کنند. چنین افرادی می توانند به راحتی و با سخنانشان شما را شیفته خود کرده و به یک عشق ماجراجویانه دعوت تان کنند. اما یادتان نرود که آنها می توانند به راحتی بی وفایی کنند، گاهی هم افرادی تنبل و حتی دمدمی مزاج می شوند. افرادی خوش بین، فعال، مهربان، پرسروصدا و در عین حال خودپسند و خودبین هستند. شخصیتهایی ماجراجو و دلیر دارند. موجوداتی اجتماعی و علاقه مند به مهمان داری هستند. علاقه به حفظ روابط هستند و خودشان در این زمینه تلاش می کنند. افراد این گروه دارای تعادل چشمگیر و هماهنگی اعمال بدن هستند و بین جسم و روح آنان هماهنگی خاصی وجود دارد. آنها صلح طلبند و دارای ثبات روانی مناسب هستند. از خواص گروه خونی B داشتن زندگی منظم و آرام است. کسانی که گروه خونی B دارند، بشاش و خوشرو، اما با رفتارهایی نامتعارف هستند که به فردگرایی و خودخواهی تمایل دارند. جالب است بدانید ۳۰ تا ۴۰ درصد میلیونرها و ثروتمندان جهان و بسیاری از مدیران و اشخاص در سطوح بالا دارای گروه خونی B هستند. اعضای این گروه خونی، سهم زیادی در میان ورزشهایی دارند که نیاز به تمرکز زیاد دارد. آنها در جنگ هم می توانند فرماند هانی خلاق باشند و کسانی مثل ناپلئون بناپارت، مارشال رومل و ژولیوس سزار همگی از صاحبان این گروه خونی بوده اند.

    ورزشها

    از آنجایی که در این گروه میانه روی حرف اول را می زند، تلفیقی از ورزشهای کاهش دهنده استرس مانند یوگا و همچنین ورزشهای هوازی مانند شنا و ایروبیک برای آنان مناسب است. ورزش برای آنها مانند گروه خونی O حیاتی نیست، ولی ورزش در حد اعتدال، به آنان برای تخلیه استرسها و همچنین بالا بردن تمرکز ذهن کمک می کند. ۳۰ دقیقه ورزش ایروبیک در صبح، به علاوه ورزشی مانند شنا، یوگا، بدنسازی، تای چی یا پیاده روی، به طور منظم به آنان توصیه می شود. معمولا استعداد چاق شدن دارند. اعضای این گروه خونی، سهم زیادی در میان ورزش هایی که نیاز به تمرکز زیاد دارد، دارند. تعداد زیادی از موفق ترین گلف بازان جهان دارای گروه خونی B هستند.

    رژیم غذایی

    از آنجایی که گروه خونی B در زمانی تكامل یافت كه انسانها بیشتر سفر می كردند، و بنابراین گوشت، سبزیجات و غلات به شیوه ای متعادل تر مصرف می شدند، رژیم غذایی این افراد خوشبختانه وسیع و گسترده است. برای این افراد رژیم غذایی تركیبی از رژیم گروه خونی O و گروه خونی A مناسب است. یعنی از هر چیزی می توانند كمی بخورند و این گروه به طور كلی خوش شانس تر هستند، چون راحت تر می توانند وزن از دست بدهند. این افراد باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشند که شامل میوه ها و سبزیجات، غلات، غذاهای دریایی، فرآورده های لبنی و گوشت است و از خوردن غذاهای فرآوری شده باید خودداری كنند. ماهی و لبنیات بیش از سایرین با آنان سازگار است. بسیاری از این گروه تمایل به ناخنک زدن و خرده خواری دارند.

    بیماریها

    افراد با گروه خونی B با استفاده از خلاقیت ذاتی و تشخیص مناسب محیط در مقابل استرسها مقاومت می کنند. این افراد قادرند در برابر بسیاری از بیماریهای شایع مقاومت و پایداری نمایند که بیماریهای قلبی و سرطان از مهمترین آنها است. البته سیستم دفاعی افراد این گروه در برابر بعضی از بیماریها مثل M.S و یا عارضه خستگی مزمن ضعیف و حساس است. در این افراد انرژیهای مختلفی که در بدن آنها وجود دارد با هم همساز و موازی و موافق می باشند و به همین جهت نیز این افراد در مقابل بیماریها مقاومت بیشتری نشان می دهند و کمتر از سایر گروه ها بیمار می شوند. افراد گروه خونی B حتی اگر بیماریهای قلبی و سرطانی هم بگیرند، باز هم عمر بیشتری می توانند داشته باشند.

    بهترین صفات

    خلاق پر شور احساساتی عاشق حیوانات خوش بین انعطاف پذیر مستقل

    بدترین صفات

    فراموشکار بی مسؤولیت خودمحور

    افراد مشهور با گروه خونی B

    ناپلئون بناپارت مارشال رومل ژولیوس سزار آکیرا کوروساوا جک نیکلسون لوچیانو پاواروتی میا فارو پل مک کارتنی لئوناردو دی کاپریو وینس جوان

    گروه خونی O

    صفات کلیدی

    شکارچی غارنشین مشابه عنصر هوا خونگرم شجاع و با شهامت رقابت جو ریسک پذیر جاه طلب و بلند پرواز قدرت طلب با اعتماد به نفس بالا پرانرژی ورزشکار دارای سیستم ایمنی قوی برونگرا پر زرق و برق پرحرف خوشبین هدفمند لجباز طماع رهبر ذاتی مدیران مقتدر یا مافیای مخرب

    توضیحات

    افراد این گروه نخستین انسانهایی بوده اند که پا به عرصه این جهان گذاشته اند. انسانهای غارنشینی بوده اند که در زمان خویش با شکار حیوانات و استفاده از گوشت و پوست آنها روزگار می گذرانده اند. این گروه خونی شایعترین گروه خونی در جهان است. افراد با گروه خونی O اهداکنندگان عمومی هستند، چرا که گروههای خونی دیگر از آن مشتق می شوند. پس همه می توانند دریافت کننده آن باشند. گروه خونی O از نظر طب سنتی با طبع دم مطابقت دارد و معادل عنصر هوا می باشد. مثبت نگری ذاتی، شجاعت، خصوصیات رهبری، روحیه تهاجمی، دارای انرژی و توانمند، صبور، اتکا به نفس از ویژگیهای آنان است. این افراد خود را باور دارند و به خود اهمیت فراوان می دهند. علت این امر آن است که گروه O قدیمی ترین گروه خونی افراد جهان است و اجداد این گروه با شکار، حمله به حیوانات و مقاومت در برابر مشکلات عادت داشته اند و این عادت به افراد بعدی این گروه منتقل شده است. افراد این گروه حامل ژنی در بدن شان هستند که به آنها قدرت تحمل مصائب، اعتماد به نفس، شهامت و نیز خوشبینی می بخشد. از نظر ویژگیهای روانشناسی و شخصیتی افرادی اجتماعی و سالم هستند. پرحرفند، بیش از دیگران حسود و جاه طلبند، ولی سیاستمداران، وزیران و ورزشکاران خوبی هستند. فعال، بلند پرواز و خوش فكرند ولی دمدمی مزاج، سمج، گستاخ و لجباز هستند. این افراد برونگرا هستند، بسیار خونگرم، معاشرتی و اجتماعی دارای شخصیت پر زرق و برق هستند. خجالتی نیستند و رک و صریح نظرات و احساسات درونیشان را بیان می کنند. می توانند در حوادث و بحرانها سازگاری خوبی داشته باشند. لغات و کلمات به آسانی به سراغ آنها می آیند. علاقمند به حفظ روابط هستند و خودشان در این زمینه تلاش می کنند. صادق، خوشبین و پر انرژی هستند و از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند. به آسانی دوست می شوند و با جریانات همراه شده و به فرصتها چنگ می زنند. برای شروع یک پروژه یا شکار یک ایده و نظر صریح هستند. در فعالیتهای سازمان یافته خوب عمل می کنند. می توانند از جزئیات براحتی صرفه نظر کنند و در بعضی موارد چندان دقیق نیستند. احساسات زیاد و قوی از خود نشان می دهند. ممکن است به سرعت مخالفت عمیق خود را با یک نظر بیان کنند، اما معمولا این مخالفت پایدار نیست. کارگشایانی سنتی، محرک و کمی لاف زن هستند. آنها افرادی هدفمند هستند. خوب می دانند که برای چه چیزی تلاش می کنند و برای رسیدن به هدف، قدرت و تحمل خوبی دارند. البته ریسک پذیر بودنشان هم در این مسیر همراهی شان می کند و چون درک خوبی از سلسله مراتب اجتماعی دارند، بعد از مدتی حضور در یک موقعیت، می توانند نظر مثبت دیگران را به خود جلب کنند. در انجام کارها پیشقدم می شوند، هر چند همیشه آنچه را که آغاز می کنند به پایان نمی رسانند. اگر در میانه راه به بیهوده بودن کاری که در حال انجامش هستند پی ببرند، خیلی راحت آنرا رها می کنند. درباره ی گذشته مثبت اندیشند، لذا چندان افسوس گذشته را نمی خورند. به مسائل مادی اهمیت می دهند. عاشق آن هستند که در مرکز توجه باشند غالباً از رهبری کردن خوششان می آید و معمولاً از قدرت تمرکز خوبی برخوردارند. تمایل به تکروی یا رهبری دیگران دارند و به مشاغل مدیریتی علاقه دارند. افرادی شهودى، متمرکز، متکی به خود و شجاع هستند. توانایی کنترل استرس افراد با گروه خونی O بیشتر از سایر گروههای خونی است. بدن آنها سیستم ایمنی قوی ای دارد و برای فعالیتهای فیزیکی زیاد توسعه یافته است. افراد این گروه چه در رشته های ورزشی وارد شوند و چه در کسب و کار شان، همیشه در خط مقدم هستند، چراکه افرادی عاشق رقابت هستند و می توانند در هر گروهی، مثل یک رهبر خوب و مقتدر عمل کنند. البته افراد صاحب این گروه خونی، مدیریت بحران خوبی ندارند و به جای آن ترجیح می دهند از موقعیت های آشفته فرار کنند. درست است که آنها عاشق قدرت هستند، اما همین ویژگی می تواند از اعضای این گروه، افرادی طماع بسازد. اگر تحقیق کنید خواهید دید بسیاری از سیاستمداران فعلی جهان در گروه خونی O قرار دارند. و نمونه های خوبی برای نشان دادن اقتدار افراد این گروه خونی به شمار می روند. البته اقتدار آنها همیشه در مسیر درست هدایت نمی شود و تاریخ نشان داده که برجسته ترین اعضای گروه های بزرگ مافیا هم دارندگان گروه خونی O هستند. یکی از معروف ترین این افراد، آل کاپون گانگستر معروف جهانی است و بوی جورج، ستاره موسیقی ساختارشکن راک هم یکی دیگر از آنهاست که بعد از مشهور شدن با مصرف زیاد مواد مخدر رسوایی برپا کرد. رونالد ریگان رئیس جمهور اسبق آمریکا دارای همین گروه خونی بوده و به همین جهت در تصمیم گیری ها سخت و در اداره امور قاطع بوده است. میخائیل گرباچف رهبر نترس اتحاد جماهیر شوروی هم دارای همین گروه خونی بوده است. از مشاهیر دیگر دنیا ملکه الیزابت دوم و نیز پسرش پرنس چارلز ولیعهد انگلستان نیز دارای گروه خونی O هستند و اگر به تاریخ زندگی پادشاهان قرنهای اخیر انگلستان توجه کنید خواهید دید که اغلب آنها مشکلات و نارسایی های انعقاد خون داشته اند.

    ورزشها

    فرد با گروه خونی O ذاتا یک ورزشکار است. ورزش به خصوص ورزشهای مداوم و نیمه سنگین برای افراد گروه خونی O بسیار مفید است. ورزشهای سنگین باعث انبساط خاطر و آسایش روانی افراد این گروه می شود. در ضمن این نوع ورزش مانع چاق شدن آنها می شود و به تعادل روانی آنها و خواب راحتشان کمک فراوان می کند. اگر افراد این گروه از انجام ورزش غافل شوند با مشکلاتی از قبیل بی میلی به کار کردن، زود خسته شدن و از پا در آمدن مواجه شده و در صورت باقی ماندن در این وضعیت به راحتی به بیماریهای مفصلی و عضلانی دچار می گردند و خطر ابتلا به چاقی و تنگی نفس نیز آنها را تهدید می کند. آنها باید در روز یك ساعت، فعالیت بدنی نسبتا سنگین داشته باشند و ترجیحا در هنگام صبح به جای عصر ورزش كنند. برای این اشخاص کوهنوردی، شنا، دو و دوچرخه سواری سنگین توصیه می شود. ورزش شدید روزانه به مدت حدوداً یک ساعت باعث می شود احساس بهتری داشته باشند.

    رژیم غذایی

    افرادی كه گروه خونی آنها O است، در واقع قدیمی ترین گروه خونی را به لحاظ سابقه تكامل بشری دارند و بنابراین فرد با این گروه خونی اگر از رژیم غذایی یك شكارچی مثل اجداد اولیه انسان پیروی كند، احساس بهتری خواهد داشت. بدن آنها با مصرف گوشت قرمز سازگاری زیادی دارد برای افراد با گروه خونی O توصیه می شود كه رژیم غذایی آنها حاوی پروتئین زیادی باشد. اگر این گروه فقط گیاهخوار باشند، دائما احساس گرسنگی می كنند و در نتیجه به خوردن تنقلات روی می آورند كه در نتیجه با مشكلاتی در میزان قند خون و متابولیسم مواجه خواهند شد. این افراد می توانند آزادانه گوشت، تخم مرغ و ماهی مصرف كنند، اما از خوردن زیاد نان و لبنیات باید خودداری كنند. فردی چاق که دارای گروه خونی O است، بااستفاده از پروتئین ها خیلی سریعتر از افراد دیگر گروهها، وزن کم می کند.

    بیماریها

    در این گروه خونی، میزان اسید معده خیلی بیشتراز گروههای دیگر بوده و خون این گروه رقیق است. بنابراین بیماری های خونریزی دهنده، مثل زخم معده، بیماری هایی مثل سرطان پوست، بیماری های عروقی حاد و کم کاری تیروئید در آنان بیشتر دیده می شود. همچنین در صورت مصرف بالای گوشت قرمز، بایستی مراقب بیماریهایی همچون نقرس، فشارخون و بیماریهای قلبی باشند. بیشترین احتمال عفونت در این گروه است ولی چون سیستم ایمنی آنها به خوبی کار می کند، این افراد زودتر از سایر گروههای خونی از عفونت بهبود می یابند. حشرات خون آشام که ناقل بیماریها هستند، گروه خونی O را ترجیح می دهند.

    بهترین صفات

    جاه طلب ورزشکار با اعتماد به نفس قوی سالم رهبر ذاتی

    بدترین صفات

    متکبر مغرور خودبین بی عاطفه بی رحم

    افراد مشهور با گروه خونی O

    آل کاپون جرالد فورد میخائیل گورباچف ملکه الیزابت دوم پرنس چارلز جان لنون پل نیومن الویس پریسلی رونالد ریگان

    گروه خونی AB

    صفات کلیدی

    معمار مشابه عنصر آتش غیر قابل پیش بینی فارغ از مراقبت بی نیاز از توجه منطقی محافظه کار پیشرو از نظر فکری بدون پشتکار تغییر سریع حالات روحی خوش قلب و مهربان منتقد راهنما یاری دهنده قابل اعتماد امین و روراست معنوی کم حرف مرموز مدیران ماندگار مذهبی

    توضیحات

    این گروه خونی شاید بیش از هزار سال نیست که پیدا شده است و فقط ۲ الی ۵ درصد از جمعیت کل جهان دارای این گروه خونی می باشند. گروه خونی AB با طبع صفرا در طب سنتی مطابقت دارد و معادل عنصر آتش می باشد. شناخت آنها کمی دشوار است، زیرا خصوصیات اخلاقی آنها تلفیقی از سایر گروههای خونی است. به این گروه، گروه دریافت کننده عمومی هم می گویند، زیرا می تواند از هر 3 گروه خونی خون دریافت کند، اما فقط می تواند به گروه خونی خود خون اهدا کند. بدن دارندگان گروه خونی AB با جهان مدرن بسیار سازگار است. از خواص این گروه همراه شدن خواص گروه خونی A و گروه خونی B با هم است. از آنجایی که این گروه خونی جنبه هایی از گروه خونی A و گروه خونی B را دارد، دارای حساسیتهای گروه خونی A و تواناییهای سازمانی گروه خونی B هستند. افراد با گروه خونی AB دارای خلق و خوی ضد و نقیضی بوده و به راحتی نمی توان آنها را شناخت. آنها مخلوطی از تضادها هستند، خجالتی در مقابل بعضی ها، بی باک و گستاخ با بعضی دیگر، برونگرا و درونگرا، گاهی بسیار آرام و خونسرد به نظر می رسند. متکلف و ظاهرنما، اما در عین حال مرموز و غیرقابل پیش بینی هستند. در پیدا کردن مشکلات و دور زدن آنها توانا هستند. به آسانی خسته می شوند. آنها می توانند اجتماعی و مطمئن یا خجالتی و کمرو باشند. در فعالیتهای اجتماعی می توانند هماهنگ ظاهر شوند. علاقه مند به ایجاد رابطه نیستند و تلاش چندانی هم برای این کار نمی کنند. این گروه کم جمعیت را می توانیم فرهیخته ترین گروه جمعیتی بدانیم. آنها عاشق علم هستند و افراد منطقی، حساس و آرام به حساب می آیند. این افراد بسیار خونسرد و خویشتندار هستند. اما مراقب باشید که از این خصوصیت شان سوء استفاده نکنید و بار زیادی را روی دوششان نیندازید. افراد دارای گروه خونی AB می توانند آشوبهایی را آرام کنند. آنها می توانند دیگران را با روحیه طنزی که دارند نقد کنند و با قهقهه هایشان جمعیت را سرحال بیاورند. این افراد دارای خلاقیت هستند و مغز خوبی برای تجارت و كنار آمدن و سازگاری با مردم دارند. آنها تاجران خوبی هستند. رومانتیک و احساساتی بوده و به شدت فعالند. در تجزیه و تحلیل مسائل بسیار ماهرند. در نقد موضوعات مختلف بسیار منصف اند. درموقع لزوم نمی توانند سریع تصمیم بگیرند. برای سخت کار کردن و صبور بودن باید تلاش کنند. این افراد به آسانی كسی را نمی بخشند، گاهی خشمگین می شوند و اغماض را دوست ندارند. آنها درباره ی گذشته بسیار حساسند. حالات روحی آنها خیلی سریع تغیر می کند. خونسردند، اما در برخورد با مسائل غیرمنتظره خیلی زود نگران می شوند. می توانند در آنِ واحد چند کار را با هم انجام دهند و به کارهای هنری بسیار علاقه دارند. چندان مسؤولیت پذیر نیستند و مسؤولیتهای زیاد از حد برای آنان ایجاد مشکل می کند. افرادی محافظه کارند، از قدرت فهم بالایی برخوردارند. خودرای و مستقل، علاقمند به مطالعه و ورزش و كم حرف هستند. به معنویات علاقه دارند. گرچه صاحبان گروه خونی A افرادی وقت شناس هستند، اما AB ها نیز در رتبه دوم وقت شناسی قرار دارند. فرد با گروه خونی AB در صورتی که پشتکار داشته باشد، می تواند خیلی زود پیشرفت کند. آنها از نظر فکری پیشرو هستند. تعادل در فعالیتهایشان به آنها در رسیدن به قدرت واقعی کمک می کند. افرادی منطقی، حسابگر، امین و روراست هستند. قابل اعتماد بوده و تمایل زیادی به محبوب بودن دارند. این افراد هنرمندان خوبی هستند. همچنین آنها حسابدارهای خوبی می شوند و به این رشته بیشتر از سایر مشاغل علاقه دارند. چنین افرادی برای مدیریت، قضاوت، نمایندگی، کارمندی و كارفرمایی هردو مناسب هستند. بسیاری از آنها نیز ویژگیهای لازم برای معلم بودن و تدریس را دارند. اگر با فردی از این گروه خونی روبرو هستید، باید بدانید که نه به گذشته فکر می کند و نه به آینده دور. برای او حال و آینده نزدیک در اولویت قرار دارد و با تمام وجود در زمان زندگی می کند. شناختن فردی از این گروه خونی آسان نیست، زیرا او نه فردی خودمانی است و نه محافظه کار بودنش می گذارد که از حال و هوایش سر در بیاورید. گاهی داشتن گروه خونی AB مشکل است. افراد با این گروه خونی علاقه ای ندارند در چارچوبهای دیگران قرار بگیرند. اگر احساس محدودیت زیاد از حد کنند، چارچوبها و محدودیتها را زیر پا گذاشته و به روش خود عمل می کنند. افراد این گروه به خاطر حسن نیت فراوان و خوش قلبی، همیشه خیر مردم را می خواهند و همه را به صلح و آرامش دعوت می کنند. بسیاری از درمانگرها و کسانی که روی انرژی درمانی کار می کنند، دارای این گروه خونی هستند. در افراد این گروه خونی عشق به معنای واقعی وجود دارد. آنها افرادی مهربان، خوش خلق و آرام هستند. میل به نصیحت کردن و راهنمایی مردم در آنان زیاد است و بسیاری از آنها هر کاری از دستشان بر می آید، برای کمک به دیگران انجام می دهند. کولی ها اصلی ترین صاحبان این گروه خونی هستند و حساسیت شگفت انگیز روحی شان هم می تواند نشانه ای برای عضویتشان در این گروه باشد. اما در میان AB ها، سرگروههای مذهبی را هم مشاهده می کنیم. برای مثال بودا، سن فرانسیس و مهاتما گاندی همگی از اعضای این گروه خونی بوده اند و آرامش فوق العاده شان هم گویای تعلقشان به این گروه است. می گویند که حضرت مسیح نیز دارای گروه خونی AB بوده است.

    ورزشها

    تمرینات آرام بخش و حرکات نرمشی برایشان مفید است. از نظر فعالیت بدنی به این گروه توصیه می شود كه تركیبی از فعالیت های آرام مثل یوگا و نیز جلساتی از تمرینات اندكی پرتحرك تر مثل ایروبیک یا پرش سبك را داشته باشند.

    رژیم غذایی

    افراد با گروه خونی AB می توانند تركیبی از رژیم غذایی هر دو گروه خونی A و گروه خونی B را داشته باشند. افراد این گروه کمترین تمایل را به مصرف گوشت دارند. این افراد باید بیشتر رژیم غذایی گیاهی داشته باشند و تنها در موارد نادر مقداری ماهی، گوشت (نه مرغ) و فرآورده های لبنی مصرف کنند. با غذاهای گیاهی، لبنیات و غذاهای دریایی به خوبی کنار می آیند. خوردن زیاد گوشت برای این گروه مفید نیست و باید از آن پرهیز كنند. آنها همیشه باید در رژیم غذایی خود سبزیجات را بگنجانند. بهترین خوردنی ها برای گروه خونی AB ماهی، سبزیجات، كربوهیدارت ها و غلات است، بدن آنها بیشتر از هر چیز با گوشت سفید هماهنگ می شود. خوردن گوشت سفید به همراه سبزی ها بهتر از گوشت قرمز است. خوردن نان ضرری ندارد به جز اینکه چاق کننده است. در انتخابهای غذایی آنها باید کشف کنند که چه زمانی آنها شبیه گروه خونی A هستند و چه زمانی شبیه گروه خونی B. به عنوان مثال لبنیات ممکن است برای آنها خیلی خوب و یا خیلی بد باشد.

    بیماریها

    سیستم دفاعی بدن افراد این گروه تا حدی ضعیف بوده و در برابر میکروبها و ویروسها از خود مقاومت زیادی نشان نمی دهد. یعنی اگر برای میکروبها و عوامل بیماری زا در بدن افراد گروه خونی O قفلها و بندهای زیادی وجود دارد، در افراد گروه خونی AB در برابر ورود میکروبها یک قفل هم یافت نمی شود. دستگاه گوارش آنها به نسبت ضعیف تر از دارندگان گروه خونی O است و به راحتی نمی توانند پروتئین های حیوانی را هضم كنند زیرا مقدار اسید معده آنها كاهش یافته و به قدر نیاز آنزیم ترشح نمی كنند. با این حال، میزان مصرف گوشت قرمز و موادغذایی مدرن مانند انواع فست فود در آنها بالاست. همانند گروه خونی A افراد با گروه خونی AB در واکنش به استرس ضعیفند. آنها قوی تر، نیرومندتر و فعالتر از افراد با گروه خونی A هستند، ولی بایستی به سطوح استرسشان توجه داشته باشند تا ایمنی بدنشان به خطر نیفتد.

    بهترین صفات

    خونسرد کنترل شده منطقی درونگرا همدل

    بدترین صفات

    کناره گیر منتقد مردد بیرحم

    افراد مشهور با گروه خونی AB

    بودا سن فرانسیس مهاتما گاندی باراک اوباما جان اف کندی مرلین مونرو توماس ادیسون جکی چان کن کیتامورا

     جهت ورود به تست رایگان تحلیل رفتار کلیک نمایید